V anketě Sdružení přátel piva bodovaly malé i velké pivovary. Nejvíce Bernard

Sdružení přátel piva (SPP) dne 2. listopadu v pivovarské resturaci pivovaru Jihlava vyhlásilo za účasti VIP hostů a médií své tradiční ceny, pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pivní speciály

Sdružení přátel piva (SPP) dne 2. listopadu v pivovarské resturaci pivovaru Jihlava vyhlásilo za účasti VIP hostů a médií své tradiční ceny, pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti.

Vzhledem k datu vyhlášení, vedle předání ocenění nejlepším, vzpomenulo SPP i na zavřené („zesnulé“) pivovary po roce 1990. Čtěte také: Dušičky oslavily i „zesnulé“ pivovary. Které byly po revoluci zavřeny?

Nealkoholické pivo roku

Kategorii nealkoholických piv má SPP již hezkou řádku let ve své anketě pevně zakotvenou a to díky neustále se zvětšující nabídce těchto piv i stále se zvětšující poptávce. Nealkoholická piva se u nás již etablovala natolik, že jejich roční spotřeba se ustálila na půl miliónech hektolitrů ročně. Jen zřídka se stává, že by „na bedně“ stály dva zástupci ze stejného pivovaru, ale od té doby, co dnes oceněný pivovar produkuje dva druhy nealkoholického piva, tak je tato skutečnost v kategorii nealkoholických piv stálým pravidlem.

1. Bernard s čistou hlavou Jantar

2. Budweiser Budvar nealkoholické

3. Bernard s čistou hlavou

Desítka roku

Podíl desítek na výstavu sice setrvale klesá, dnes tvoří asi polovinu trhu, ale konkurence v této oblasti je zdaleka nejostřejší, dobrá desítka je základem každého pivovaru. Rozhodně není veřejným tajemstvím, že SPP jako celek není příznivcem piv od nadnárodních pivovarnických skupin, nicméně v tomto případě členové (i na základě anonymních degustací) dali přednost opravdu kvalitě bez ohledu na vlastnictví značky. Letošní vítězné pivo se svými chuťovými vlastnostmi vrátilo zcela jistě do své minulosti, což mu výrazně prospělo. Vítězem se stává poctivá Krušovická desítka s poctivou stupňovitostí 10,2, která zřejmě chutná „jako tenkját“.

1. Krušovická 10°

2. Chotěboř Originál, světlé výčepní pivo

3. Bernard, tradiční světlé české pivo

Jedenáctka roku

Tzv. jedenáctky, což legislativně jsou zpravidla ležáky, nabraly před cca čtyřmi až pěti lety raketový růst a již bychom velice obtížně hledali pivovar, který nemá běžně ve svém sortimentu jedenáctku. Konkurence je v této kategorii tak čím dál větší. Letošním vítězem je poctivá jedenáctka se skvěle harmonizovanou hořkostí a plným tělem, která i v anonymní degustaci zvítězila na body ze všech kategorií nejvýrazněji oproti svým konkurentům.

1. Ježek 11%

2. Svijanský Máz

3. Otakar světlý ležák

Dvanáctka roku

Kategorii dvanáctek lze bez nadsázky označit jako královskou; ne nadarmo se říká, že pivu českého typu nejvíce sluší stupňovitost kolem 12% EPM. Pivo, které letos vyhrálo v této kategorii, je ale přece jen u nás neobvyklé a to hned pětinásobným chmelením, přičemž to poslední se děje až v ležáckém sklepě. Říká se mu chmelení za studena a je spíše typické pro anglická piva typu Ale. Letošním vítězem se stalo (zdaleka ne poprvé) sušší, výrazně hořké a chmelové pivo, Svijanský Rytíř.

1. Svijanský Rytíř

2. Koutská dvanáctka

3. Únětické pivo 12°

Speciál roku

Kategorie speciálů je nepochybně nejrůznorodější kategorií, alespoň co se týče spodně kvašených piv. Spadají sem všechna piva nad stupňovitost 13% EPM, ostatní parametry nejsou pevně dané. V této kategorii obsadila první tři místa opět stejná piva jako v loňském roce, pouze v jiném „gardu“. Letošním vítězem se stalo řízné a příjemně hořké pivo, s tmavě zlatou barvou a s bohatou pěnou, Prácheňská Perla z pivovaru Protivín.

1. Prácheňská Perla 14%

2. Rychtář 15° Speciál

3. Primátor Exkluziv 16%

Polotmavé pivo roku

Kategorie polotmavých piv je vyhlašována bez rozdílů stupňovitosti a mohou sem spadat i piva řezaná. Barva tak může být velice rozličná. Letos oceněný pivovar deklaruje ve složení vítězného piva pouze žatecký chmel – tedy žádné extrakty a do piva přidává i menší množství pšeničného sladu. Tento pivovar je opravdový specialista na speciály, protože vaří plných 13 druhů piva. Vítězem se stal Primátor Polotmavý 13% (nejen v ČR jedno z nejoceňovanějších piv) a vítězstvím v naší anketě završil po sobě jdoucí hattrick, přičemž celkově zvítězil již počtvrté. Jde o skvělé pivo s jemnou karamelovou vůní i chutí a krásným středním tělem.

1. Primátor Polotmavý 13%

2. Sedm kulí

3. Bernard Jantarový ležák

Tmavé pivo roku

I kategorie tmavých piv je vyhlašována bez rozdílů stupňovitosti. Panuje mýtus, že konzumenty jsou převážně ženy, stejně tak jako je dalším mýtem, že tmavé pivo je sladké. Velké překvapení v této kategorii se nekonalo, protože i zde první tři místa jsou shodná jako v loňském roce. Pouze došlo k prohození pořadí. Letošním vítězem se stal tmavý nefiltrovaný speciální Bernard, skvěle plný a přitom hořce jemný, vařený ze 4 druhů sladu.

1. Bernard speciální černé pivo 13%

2. Herold tmavé speciální pivo 13%

3. Budweiser Budvar Tmavý ležák

Svrchně kvašené pivo roku

Kategorie svrchně kvašených piv je v soutěži SPP vůbec nejmladší, neboť po velké diskuzi uvnitř SPP byla poprvé zavedena až v loňském roce. Jedná se o všechna svrchně kvašená piva bez rozdílu. Je to kategorie, ve které mají největší šanci se umístit právě minipivovary, protože celoročně svrchně kvašená piva produkují pouze 4 průmyslové pivovary, minipivovarů pak určitě několik desítek. Stejně jako v loňském roce vyhrálo pivo Matuška Pšeničné pivo, které dokládá zájem spotřebitelů nejen o pšeničná piva, ale stejně tak o neutuchající kvalitu piv z dílny tohoto sládka a jeho syna (o čemž svědčí jistě i druhé místo v této kategorii, z produkce stejného minipivovárku ).

1. Matuška Pšeničné pivo

2. Matuška IPA Raptor

3. Sv. Norbert pšeničné pivo 13°

Minipivovar roku

Sdružení přátel piva je jediným subjektem, který může vyhlašovat kategorii Minipivovar roku, protože na toto označení má registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. Neexistuje kategorie, kde by byl rok od roku tak velký nárůst konkurence a SPP věří, že nárůst počtu minipivovarů bude pokračovat i do daleké budoucnosti. Dnes jich u nás působí necelých 120. Letošním vítězem se stala opravdová perla mezi českými minipivovary. Důkazem toho je i fakt, že si pro vítězství jde již potřetí, což se zatím žádnému minipivovaru nepodařilo. Vítězem je pražský Klášterní pivovar Strahov (s novodobou tradicí od roku 2001), známý svými skutečně fortelnými a poctivými pivy, vždy s doslova „božskou“ chutí.

1. Klášterní pivovar Strahov

2. Jihoměstský pivovar

3. Pivovar Kout na Šumavě

Pivovar roku

I v kategorii Pivovar roku je SPP u nás jediným subjektem, který oceňuje průmyslový pivovar jako celek. Zde je ale bohužel situace poněkud opačná než v předchozí kategorii, protože průmyslových pivovarů stále ubývá, na sklonku tohoto roku pak byl uzavřen další. Vraťme se však k dnes oceněnému subjektu. Je tomu již dlouhých 20 let, co pánové Bernard, Vávra a Šmejkal vydražili zkrachovalý pivovar s mizernou pověstí. Za dvě dekády byl tento pivovar proměněn ve špičkově fungující podnik se skvělým pivem a učebnicovým marketingem. Pivovar, kterému se stále zlepšovaly ekonomické ukazatele i během krize. Pivovar, který jde vždy svou cestou a piva z jeho produkce nikdy neuhnula z cesty kvality.

1. Rodinný pivovar Bernard

2. Pivovar Svijany

3. Pivovar Ferdinand

Sládek roku

Ivan Chramosil, Pivovar U Fleků

Čtyřicet let být vrchním sládkem a ještě k tomu v jednom pivovaru se patrně ještě nikdy nikomu nepodařilo. To je však historie dnešního oceněného. Letos oceněný sládek roku se narodil těsně po válce do rodiny panského krejčího a tak jako syn živnostníka nemohl jít na vytouženou lesnickou školu, ale naštěstí pro nás všechny se šel učit sladovníkem, což tehdy nebyl zrovna nejprestižnější obor. V oboru našel zalíbení a pro jeho dobré studijní výsledky následovalo studium na Střední průmyslové škole potravinářských technologií. Doba studentských let je pro něj spjata především s pivovary Staropramenem a U Fleků, kde střídavě vykonával praxi a chodil si brigádně přivydělávat. V roce 1971, když mu bylo 25 let, přišla nečekaná nabídka, aby vzal místo vrchního sládka v pivovaru U Fleků. Možná ještě více byl zaskočen jeho předchůdce pan František Skolka, který s jistou nelibostí nesl, že jeho nástupcem má být takový „benjamínek“. Asi by nikoho ani ve snu nenapadlo, že z jeho nástupce se stane opravdová legenda a on sám bude pozapomenut. Našemu oceněnému se skvěle povedla hned první várka, kdy se všichni konzumenti shodovali, že je chutnější než od bývalého sládka. Velkou měrou se rovněž zasloužil o vybudování tamního pivovarského muzea. Léta plynula a ani restituční změna neohrozila jeho postavení vrchního sládka. Za své dlouholeté zásluhy byl v loňském roce uveden do síně slávy Českého svazu pivovarů a sladoven. Letošní oceněný sládek roku pan Ivan Chramostil je vášnivým myslivcem a v posledních letech se rád věnuje golfu. A i SPP vnímá toto ocenění, zejména jako cenu za celoživotní dílo ve prospěch českého piva a pivovarnictví a zachování jeho tradice.

Pivní počin roku

Pavel Borowiec – Vydávání časopisu Pivo, Beer & Ale

Kategorie Pivní počin roku je vyhlašována nepravidelně a to pouze, když SPP učiní rozhodnutí, že za právě končící rok došlo k něčemu pivně natolik významnému, že si to zaslouží speciální ocenění. Letos se Sdružení přátel piva jednohlasně usneslo, že významných událostí se stalo hned několik a tak problémem spíše bylo, která byla z nich ta nejvýznamnější. Po dlouhá desetiletí bylo na pivo nejen u nás nahlíženo jako na laciný nízkoalkoholický nápoj pro široké vrstvy obyvatelstva a navíc význam slova „pivo“ byl redukován na světlou desítku a dvanáctku. Až více než 20 let po revoluci začíná konečně vycházet kvalitní časopis Pivo, Beer & Ale, který si tento mimořádný nápoj zaslouží. Pravda, měl své předchůdce, ale jejich úroveň či pověst nebývala mnohdy nejlepší, případně jejich vydávání mělo jepičí život. Letošní cenu za pivní počin roku získává časopis Pivo, Beer & Ale a přichází si ho převzít člověk, který tento časopis stvořil a zároveň propagaci piva věnoval nemalé úsilí, čas a peníze – pan Pavel Borowiec.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “V anketě Sdružení přátel piva bodovaly malé i velké pivovary. Nejvíce Bernard”

  1. […] Čtěte také: V anketě Sdružení přátel piva bodovaly malé i velké pivovary. Nejvíce Bernard […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.