Výroba piva v Česku stále neroste. Hospodářská krize stále škrtí pivovary

Výstav tuzemských pivovarů, členů Českého svazu pivovarů a sladoven představujících kolem 84 % veškeré produkce piva u nás, byla za prvních sedm měsíců letošního roku ve srovnání se…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pivní lahve

Výstav tuzemských pivovarů, členů Českého svazu pivovarů a sladoven představujících kolem 84 % veškeré produkce piva u nás, byla za prvních sedm měsíců letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o pouhých 0,9 % vyšší. Tempo růstu domácí spotřeby a exportu je přibližně stejné.

Speciální piva táhnou

Z jednotlivých druhů piva se nemění podíl výčepních piv a ležáků. Pokračuje růst segmentu speciálních a ochucených piv, jejichž konzumace vzrostla o 69 % resp. o 155 %. Podíl těchto druhů piv na celkové spotřebě je ale malý. Potvrdil se trend posledních deseti let a nadále roste výstav nealkoholických piv s meziročním růstem o téměř 19 %.

Zatímco spotřeba piva v lahvích a v sudech odpovídá úrovni roku 2010, pokračuje růst výstavu piva v plechovkách o 21 % a především v PET lahvích. Výstav piva distribuovaného v tomto stále populárnějším obalu se meziročně zvýšil o více než 79 %.

Důsledky krize přetrvávají

„Potvrzují se obavy, že naše pivovarství prozatím nepřekonalo stadium stagnace, což je zapříčiněno již dříve komunikovanými jevy – trvajícím dopadem růstu spotřební daně na pivo a pokračující chabou poptávkou v zahraničí.“ řekl Ing. František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. „Dovoz levných piv, především z Polska, který v loňském roce dramaticky vzrostl, se letos prakticky nezměnil,“ doplnil František Šámal.

Export piva do Německa, které je tradičně nejvýznamnějším importérem piva z České republiky, poklesl meziročně o 5 % a do Švédska o více než třetinu. Naopak, výrazně narostl vývoz piva z České republiky na Slovensko o 22 %. Z dalších významných importérů se jeví příznivě vývoz piva do Anglie a Ruska.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.