Whiskey pro fajnšmekry: dopřejte si některou z limitovaných lahví právě teď na Alkohol.cz

Do Prahy zavítal Bernie Lubbers – whiskey professor, autor knihy Bourbon Whiskey a také skvělý hudebník. Přivezl s sebou speciální whiskey tří amerických palíren a vy si je nyní můž…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Komerční sdělení.

Whisky & whiskey na poličce

Do Prahy zavítal Bernie Lubbers – whiskey professor, autor knihy Bourbon Whiskey a také skvělý hudebník. Přivezl s sebou speciální whiskey tří amerických palíren a vy si je nyní můžete dopřát také.

Whiskey nebo whisky?

V tomto článku představíme whiskey. Hned vysvětlíme proč.

Není v ní ani tolik rozdíl, jde jen o to, kdo o tomto nápoji právě píše, nebo spíš odkud je. Američani a Irové mají whiskey, zatímco Skotové a Kanaďané zase whisky. Určitě však existují i rozdíly v chuti a procesu výroby, záleží zkrátka na tom, odkud whisky/whiskey pochází.

Čím je americká whiskey specifická?

Američané pijí hlavně bourbon, tedy whiskey, která se vyrábí z kukuřice (zdroje uvádí, že musí být jejím základem alespoň 51 % kukuřice). Je dvakrát destilovaná, zraje alespoň dva roky v dubových sudech. Proto má také dřevitější chuť a tmavší barvu. Ale whiskey se vyrábí i například z žita nebo pšenice.

Limitované edice americké whiskey

Lahve tří méně známých amerických palíren, které do Prahy přivezl Bernie Lubbers, jsou:

  • dvanáctiletý Elijah Craig,
  • single Barrel whiskey Even Williams – pětkrát oceněný jako „Whiskey of the year“,
  • silně kukuřičný Mellow Corn,
  • klasický žitný Rittenhouse,
  • šestiletý žitný Pikesville palírny Heaven Hill.

Nyní jsou dostupné na Alkohol.cz.

Bourbon Elijah Craig

Elijah Craig

Světová špička mezi bourbony, rozhodně nesmí chybět ve vašem baru. Je pojmenována po reverendu Elijahu Craigovi, díky němuž všechny bourbony zrají v dubových sudech. Voní nádherně po karamelu a sladkém ovoci, na patře ucítíte pečené jablko s anýzem. Závěr vás překvapí chutí dubu a sladkou chutí. A láhev je nádherná. Zbývá pár kousků.


Whisky Even Williams

Even Williams

Tak jako u vína, i u téhle lahve najdete na štítku přesné datum sklizně a kdy byl mok daný do dubových sudů. Každý rok tak má svoje specifika. Jedná se o ročníkový jedno barrelový „Single Barrel Bourbon“. Tahle whiskey navíc zvítězila v hodnocení o whiskey roku v časopisu The Spirit Journal’s Whiskey.

Vůni dominuje sladká vanilka, je smíšená se skořicí a krásně hřejivá. Na jazyku vás potom překvapí jemný karamel s kořenitou chutí. Ke konci trvá chuť dubu, karamelu, ovoce.

Je to poklad, báječný dárek pro největší fajnšmekry, pomalu archivní kousek.


Whiskey Mellow Corn

Mellow Corn

Whiskey zlatohnédé barvy vyrábí v Heaven Hill Destillery. Jedná se o kukuřičnou whiskey, která zraje v dřevěných vypálených sudech 4 roky. V její vůni degustátoři cítí vanilku, na chuti kukuřici, sladkou vanilku a oříšky, ty dominují i na konci.

Jestli chcete vyzkoušet něco nového, určitě si ji pořiďte a ohodnoťte.


Whiskey Pikesville Supreme Straight Rye

Pikesville Supreme Straight Rye

Ochutnejte tradici z Marylandu, kde si v 18. století získalo oblibu na výrobu whiskey žito. Plantážníci zde destilovali přebytky ze svých polí. Lahev “pikevilské režné” obsahuje zlatohnědý mok a ve vůni ucítíte hlavně ovoce. Na chuti pak travnaté tóny, jablko a je velmi příjemně sladká.

Pro milovníky žitných pálenek vřele doporučujeme.


Whiskey Rittenhouse (1)

Rittenhouse

Další režná, tentokrát z Heaven Hill destilery. Tahle nese označení bottled in bond a zaručuje tak chuť už od roku 1870. Vůně téhle whiskey je medová, sladká, s tóny dubu a karamelu. Chuť má kořenitou, možná v ní objevíte i stopy pomerančů. Na závěr pak ucítíte žito a skořici.

Výrazná chuť vás přesvědčí. Stojí za vyzkoušení.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.