Nové „alkoholové“ zákony problém pančování nevyřeší, tvrdí výrobci


Lahev

Nová nařízení včetně vysokých peněžních kaucí, týkající se výroby a prodeje alkoholu, neřeší nelegální výrobu alkoholu v Česku – tvrdí to alespoň výrobci, kterých se opatření dotknout. Má se tak stát již 1. prosince 2013.

Kauce zlikvidují většinu malých likérek

Až pětimilionové kauce nebo kamerový systém v provozovnách se vzdáleným přístupem pro správce daně. To jsou jen některé z nových opatření, které budou muset výrobci alkoholu v Česku podstoupit, budou-li chtít v podnikání pokračovat. Pro většinu malých likérek to ale znamená konec. Zejména na vysokou kauci nemají dostatek finančních prostředků a banky jim zpravidla nepůjčí. Čtěte podrobněji: Většina malých likérek skončí. Kauce jsou pro ně likvidační

Nová opatření, likvidující stovky firem s dlouhou historií po celé ČR, přitom podle dotčených subjektů neřeší problém pančování a nelegální výroby alkoholu. „Nemá to absolutně vliv na ochranu spotřebitele, protože se opatření vůbec nedotkne lidí, kteří alkohol dováží z Polska a vyrábí ho v garážích načerno,“ řekl Zdeněk Kalivoda, který vlastní malý lihovar ve Chvalešovicích na Českobudějovicku pro Denik.cz.

Nelegální palírny pojedou dál, tvrdí výrobci

„V podstatě se celé opatření obrátilo proti nám, malým podnikatelům, kteří na metanolové aféře neneseme žádnou vinu. Stát stejně nic nevyřešil a darebáků, kteří to způsobili a nebyli dopadeni, se to nedotkne,“ uvedl Jaroslav Ledajaks, majitel lihovaru v Poněšicích u Hluboké nad Vltavou pro Denik.cz. „Byl to záměr velkých podniků, které počítaly s tím, že se jim otevře trh. My, malovýrobci zabíráme dvacet procent na trhu, a to už jim za to stojí,“ doplnil Ledajaks.

Stejně situaci vidí i malovýrobce kvalitních destilátů Josef Žufánek z Boršic u Blatnice. Na svém blogu uvedl: „Nelegálové zvysoka kašlou na kauci a daně, žádné na ně nedosáhnou. Dál budou míchat ty svoje patoky a dál jimi budou zásobovat hospody nižších skupin, večerky a bistra na nádražích. Nehrozí jim žádný trest! Celá ta metanolová kauza se obrátila proti oficiálním výrobcům a hlavně nám, malým lihovarům.“

„Zavedení kauce problém s černým trhem nevyřeší. Když někdo bude chtít podvádět, udělá to stejně,“ uvedl Martin Balata, jednatel likérky Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku pro server Aktuálně.cz.

Připravuje se ústavní stížnost s 50 signatáři

Zhruba 50 zástupců firem, kterých se opatření týkají, připravují ústavní stížnost. Získali již podporu dostatku senátorů, včetně Tomáše Jirsy: „Nehlasoval jsem pro ten zákon, protože jsme už věděli, že je pro malé lihovary likvidační, a já nechci, abychom přišli o lihovar v Poněšicích. Jsem připraven podpořit ústavní stížnost,“ potvrdil senátor.

„Máme potřebný počet podpisů senátorů. Stížnost se opírá o takzvaný rdousící efekt, který je v ústavě. Znamená to, že stát nesmí vydávat žádná nařízení, která likvidují některou sortu podnikatelů,“ uvedla pro Denik.cz majitelka lihovaru z Jičínska, která nechtěla být jmenována.