Alkohol nejvíce zdražují daně, stát si z ceny bere až 80 procent

Možná jste slyšeli, že alkohol nebo benzín jsou pilířem státního rozpočtu, proto je možná na tyto produkty uvalena vysoká spotřební daň. Někteří tuto skutečnost přijímají velice nelibě…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Alkohol

Možná jste slyšeli, že alkohol nebo benzín jsou pilířem státního rozpočtu, proto je možná na tyto produkty uvalena vysoká spotřební daň. Někteří tuto skutečnost přijímají velice nelibě, jiní požadují větší regulaci a zvýšení spotřebních daní.

Podobně jako benzín je spotřební daní zatížen alkohol. Daň z litru lihu se v České republice vyšplhala na 285 korun, méně zaplatí pouze pěstitelé u svých ovocných pálenek – 143 korun.

„Například láhev 40% vodky státu přinese 57 Kč prostřednictvím spotřební daně. Pokud se láhev prodává za 300 Kč, získá stát celkem 107 Kč (57 Kč spotřební daň, 50 Kč DPH) a tedy přes 35 % z konečné ceny pro spotřebitele. Z laciné lahve za 90 Kč je státu odvedeno 72 Kč (57 Kč spotřební daň, 15 Kč DPH) což je 80 %. Vidíme, že čím levnější je alkoholický nápoj, tím větší podíl připadne z jeho prodejní ceny státu,“ uvedl Zdeněk Strmiska z Finance.cz.

Daň se již podle některých výrobců lihovin podepsala na prodeji. Podle nich lidé přecházejí k pašovanému alkoholu nebo pijí spíše víno. Například plzeňská společnost Stock již svým prohlášením varovala konzumenty alkoholu před alkoholem na černém trhu. „Podle Unie výrobců lihovin se podíl černého trhu pohybuje kolem 20 %. I to je samo o sobě hodně vysoké číslo,“ podotkl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík. Na toto reaguje státní aparát zavedením speciálního označení láhví. Stát počítal se zvýšením příjmu z uvedené daně, to se však nenaplnilo.

Čtěte také: Přes 12 tisíc lahví nezdaněného alkoholu zabavili celníci v Praze

Daní samozřejmě není zatížen pouze tvrdý alkohol, ale i pivo nebo víno. Například od zvýšení spotřební daně v roce 2010 zaznamenaly pivovary o téměř osm procent nižší prodej.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


2 Replies to “Alkohol nejvíce zdražují daně, stát si z ceny bere až 80 procent”

  1. […] Výsledkem daňového opatření a zároveň nedávného zdražení cukru, skleněných lahví a etiket bylo navýšení ceny alkoholu o 5 až 10 %. O stejná čísla klesají také prodeje, ačkoli letos jsou v porovnání s totožným obdobím minulého roku mírně nižší. Od ledna do července 2011 klesl zisk spotřební daně meziročně o 1,6 % na asi 4 miliary korun. Čtěte podrobněji: Alkohol nejvíce zdražují daně, stát si z ceny bere až 80 procent […]

  2. […] Čtěte také: Alkohol nejvíce zdražují daně, stát si z ceny bere až 80 procent […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.