Alkohol v těhotenství nemusí být tabu

Obecně je známo, že alkohol v těhotenství se nedoporučuje. Ale může alkohol těhotné ženě a jejímu dítěti pouze škodit? Nebo může mít i pozitivní vliv?

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Víno - konzumace

Obecně je známo, že alkohol v těhotenství se nedoporučuje. Ale může alkohol těhotné ženě a jejímu dítěti pouze škodit? Nebo může mít i pozitivní vliv?

Alkohol má vliv na vývoj dítěte, ale…

Fakta jsou jasná – alkohol není vhodný pro těhotné ženy, jelikož má negativní vliv na fyzický i mentální vývoj dítěte. U dětí alkoholiček se velice často vyskytuje tzv. FAS, neboli fetální alkoholový syndrom. Ten se projevuje zejména deformací obličeje a končetin, nízkou porodní hmotností, srdečními vadami a poruchami nervové soustavy. Po porodu může dítě trpět abstinenčními příznaky. Často dochází i k úmrtí dítěte.

Pokud se vliv alkoholu neprojeví krátce po porodu, postižení může nastat později. Jedná se nejčastěji o mentální vady, poruchy učení a soustředění, problémy s řečí. U těchto dětí se také ve větší míře objevuje hyperaktivita.

Ale opravdu alkohol vždy pouze škodí nebo se nejedná o tak velké nebezpečí? A kolik alkoholu je případně moc?

Sklenička občas neuškodí

Nárazové pití alkoholu v malých dávkách během těhotenství by dítěti ublížit nemělo, naopak – může mít pozitivní vliv na psychiku matky. Pokud je těhotná žena ve stresu, je lepší dát si na uvolnění jednu skleničku vína, než sáhnout po lécích na uklidnění.

Z mnoha průzkumů vyplývá, že zhruba třetinka piva nebo dvě deci vína jednou týdně neuškodí. Je však důležité nezapomínat na to, že vstřebávání alkoholu je individuální. Také nelze bezpečně určit dávku alkoholu, která není pro dítě škodlivá. Každopádně platí přímá úměrnost – čím méně alkoholu, tím menší ohrožení. Doporučuje se pít alkohol spíše při jídle.

A jak je to s kojením?

Vše, co kojící matka sní a vypije, má zásadní vliv na složení mateřského mléka. Proto se opět nedoporučuje více než jedna až dvě skleničky alkoholu během jedné příležitosti. Je nutné také vzít v potaz to, za jak dlouho se matka chystá kojit a jak dlouho alkohol vstřebává. Ideální je po konzumaci alkoholu nakrmit dítě z lahve.

Alkohol v těhotenství není vhodný, takže by se těhotné i kojící ženy měly snažit jeho konzumaci omezit nebo úplně abstinovat. Ale připít si na rodinné oslavě rozhodně zakázáno není.

Čtěte také: Alkohol jako lék proti depresi užívá více lidí, než se předpokládalo

-val-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Alkohol v těhotenství nemusí být tabu”

  1. […] Čtěte také: Alkohol v těhotenství nemusí být tabu ▼ INZERCE […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.