Alkoholové statistiky: Češi jsou druzí na světě, spotřeba ale celkově klesá

Alkohol je oblíbeným nápojem všude ve světě. Jaká je spotřeba alkoholu ve světě? A jaká u nás, v České republice? Přečtěte si pár zajímavostí o alkoholu v číslech…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Žena s lahví alkoholu

Alkohol je oblíbeným nápojem všude ve světě. Jaká je spotřeba alkoholu ve světě? A jaká u nás, v České republice? Přečtěte si pár zajímavostí o alkoholu v číslech.

Češi jsou druzí v konzumaci alkoholu

Alkohol nám vykouzlí skvělou náladu a je legální. To je sice pravda, problém ale nastává, když dojde k nadužívání alkoholu nebo pokud alkohol užívají mladiství a děti. Podle žebříčku z roku 2011 jsou Češi druzí na světě ve spotřebě alkoholu. V tomto roce činila spotřeba alkoholu na osobu 16,45 litru za rok.

Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) způsobí alkohol až 4 % všech úmrtí. Přitom ve věkové skupině od 15 do 29 let činí počet úmrtí v důsledku požití alkoholu 9 %. Zhruba šestkrát častěji pak o život přichází muži oproti ženám – muži v 6,2 % a ženy v 1,1 % případů.

Spotřeba alkoholu ve světě klesá

Sociologický průzkum ukázal, že spotřeba alkoholu v České republice od roku 2007 výrazně klesla. Zatímco v roce 2007 konzumovalo denně pivo 26 % mužů, v roce 2010 se jednalo pouze o 15 %. Podobně klesá spotřeba piva i v dalších zemích, například v Německu, Dánsku a Belgii. Nejinak je na tom i víno – pokles konzumace vína je značný ve Francii, Itálii a Španělsku. Zatímco v roce 1965 vypil průměrný Francouz 160 litrů vína ročně, v roce 2010 se jednalo pouze o 57 litrů ročně a předpokládá se, že toto číslo bude v následujících letech klesat.

Přestože nadměrná konzumace alkoholu může škodit, jedna nebo dvě sklenky čas od času neuškodí. Naopak alkohol napomáhá naší sociální stránce osobnosti, která je také velmi důležitá. Dalo by se říci, že s klesající spotřebou alkoholu klesá i náš pomyslný sociální index.

Čtěte také: Alkohol vylepší sex. Odbourá zábrany a utuží vztah

-val-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.