Dušičky oslavily i „zesnulé“ pivovary. Které byly po revoluci zavřeny?

Každý, kdo někdy byl v nějakém pivovaru, určitě potvrdí, že duše pivovaru existuje. Někdo tomu třeba může říkat „genius loci“. Pro někoho taková duše může sídlit na varně, pro jiného v ležáckém sklepě…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  
Varna v pivovaru

Pivovarská varna

Každý, kdo někdy byl v nějakém pivovaru, určitě potvrdí, že duše pivovaru existuje. Někdo tomu třeba může říkat „genius loci“. Pro někoho taková duše může sídlit na varně, pro jiného v ležáckém sklepě, pro někoho pak třeba ve sklenici s pivem. Ale každý pivovar svou duši má a tak nám dovolte ty ztracené pivovarské duše při příležitosti včerejšího svátku připomenout.

Od revoluce uzavřeno 30 pivovarů

Věnovat letmou vzpomínku všem pivovarům, které jsou v pivovarském nebi, je zhola nemožné, věnujme tedy takovou vzpomínku aspoň těm, které přišly na pravdu Boží až po roce 1990. Zpočátku toto zavírání bylo způsobeno zejména špatným technickým stavem pivovarů, špatným managementem, zrušením rajonizace a tedy vytvářením standardního tržního prostředí.

Posledních pět pivovarů na seznamu však bylo zavřeno proto, že měly tu smůlu, že byly koupeny nadnárodními vlastníky, kteří – jak rádi v tiskových zprávách tvrdí – jen prostě „optimalizovali“ výrobu a původní značky piva byly převedeny do ekonomicky efektivnějšího provozu. Průmyslových pivovarů bylo od roku 1990 uzavřeno celkem 30, nicméně nejen v Bibli se dějí zázraky a zmrtvýchvstání, 3 z pivovarů přežily svoji klinickou smrt a vrátily se z říše stínů. Jsou jimi Rakovnický Bakalář, Vratislavický Konrad a pivovar Podkováň. Žel, právě v těchto dnech, ve věku 144 let zmírá další průmyslový pivovar, a to Zlatopramen v Ústí nad Labem.

Nicméně najdeme i optimističtější zprávy a vzpomeňme i pivovary, jež měly štěstí v neštěstí a které byly zachráněny takřka v hodině dvanácté a utekly hrobníkovi z lopaty. Patří mezi ně pivovar Svijany v roce 1998, dnešní Rodinný pivovar Bernard v roce 1991, Pivovar Ježek v roce 1999, Měšťanský pivovar v Poličce před listopadem 1989, pivovar Ferdinand v roce 2007 či pivovar Platan v roce 2000. Ostatně i mocný Budvar díky známkoprávním sporům je setrvale na mušce nejen svého amerického rivala. Naposledy byl u nás zachráněn pivovar ve Vyškově v letošním roce.

Seznam uzavřených průmyslových pivovarů od roku 1990

1990 Pivovar Jablonecký Jantar (Jablonec nad Nisou)
1994 Pivovar Cheb (Cheb)
1995 Pivovar Horák (Studená)
1995 Pivovar Dobruška – v roce 2005 obnoven jako minipivovar (Dobruška)
1995 Pivovar Uherský Ostroh (Uherský Ostroh)
1996 Pivovar Břeclav (Břeclav)
1996 Pivovar Domažlice (Domažlice)
1996 Pivovar Golčův Jeníkov (Golčův Jeníkov)
1997 Pivovar Děčín (Děčín)
1997 Pivovar Jarošov (Jarošov)
1997 Pivovar Vsetín (Vsetín)
1998 Právovárečný pivovar Hradec Králové (Hradec Králové)
1998 Pivovar Most-Sedlec (Most)
1998 První pražský měšťanský pivovar (Praha)
1999 Pivovar Ječmínek (Prostějov)
1999 Pivovar Valach (Brumov-Bylnice)
1999 Pivovar Lanškroun (Lanškroun)
1999 Pivovar Karlovy Vary (Karlovy Vary)
2000 Hanácký pivovar Olomouc (Olomouc)
2002 Pivovar Litoměřice (Litoměřice)
2002 Pivovar Svitavy (Svitavy)
2004 Pivovar Zlatovar (Opava)
2007 Pivovar Braník (Praha)
2009 Pivovar Hostan (Znojmo)
2009 Pivovar Kutná Hora-Lorec (Kutná Hora)
2010 Pivovar Louny (Louny)
2011 Pivovar Zlatopramen (Ústí nad Labem)

-tz-, -spp-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Dušičky oslavily i „zesnulé“ pivovary. Které byly po revoluci zavřeny?”

  1. […] Sdružení přátel piva (SPP) dne 2. listopadu v pivovarské resturaci pivovaru Jihlava vyhlásilo za účasti VIP hostů a médií své tradiční ceny, pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti. Vzhledem k datu vyhlášení, vedle předání ocenění nejlepším, vzpomenulo SPP i na zavřené (“zesnulé“) pivovary po roce 1990. Čtěte také: Dušičky oslavily i „zesnulé“ pivovary. Které byly po revoluci zavřeny? […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.