Moravská a česká vína v roce 2011 bodovala na světových soutěžích

Rok 2011 přinesl moravským a českým vinařům mnoho významných úspěchů a vyznamenání na zahraničních soutěžích. Hned ze tří z nich se naše vína vrátila s tituly absolutních šampionů…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Sklenice vína

Rok 2011 přinesl moravským a českým vinařům mnoho významných úspěchů a vyznamenání na zahraničních soutěžích.

Hned ze tří z nich se naše vína vrátila s tituly absolutních šampionů, což jen potvrzuje dlouhodobý trend směřování moravských a českých vín do světové špičky.

Prezentace tuzemských vín probíhaly za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Z Francie 5 zlatých medailí

Jako první loni moravská a česká vína vyjela do Paříže na soutěž Vinalies Internationales. Ačkoliv rok 2010 nebyl pro vinaře tím nejlehčím, na kvalitě moravských a českých vín se to naštěstí neprojevilo. Z celkově přihlášených 119 vzorků si Česká republika přivezla 5 zlatých a 30 stříbrných medailí.

Nejvíce se dařilo vinařství Josef Dufek, které získalo dvě zlaté medaile za Rulandské šedé, výběr z bobulí 2009 a Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2010 a dvě stříbrné za Aurelius, pozdní sběr 2010 a Rulandské šedé, výběr z hroznů 2010. V Paříži oceněná vína se následně objevila v publikaci 1000 Vins du Monde, tedy průvodci nejlepšími světovými víny.

Vinař Josef Valihrach bodoval

Další francouzská soutěž, Chardonnay du Monde, přinesla fenomenální úspěch Josefu Valihrachovi, jehož výběr z hroznů 2006 si odvezl cenu za třetí nejlepší Chardonnay na světě. Ani další z jeho vzorků nezůstal bez ocenění: Chardonnay, výběr z hroznů 2007 barrique získal bronz.

Na soutěži Concours Mondial Bruxelles obhájila Česká republika 21 medailí již dva roky po sobě. Opětovně se dařilo Josefu Valihrachovi, jehož Chardonnay, tentokrát výběr z hroznů 2007, získalo velkou zlatou medaili. Takto vysoké hodnocení získala Česká republika vůbec poprvé. Celkově moravská a česká vína přivezla jednu velkou zlatou, dvě zlaté a osmnáct stříbrných medailí.

V Londýně uspěla červená vína

Seriál prestižních zahraničních soutěží pokračoval v květnu v Londýně na Decanter World Wine Awards. Historických úspěchů zde dosáhla naše červená vína. Z osmnácti přihlášených vzorků červených vín bylo oceněno hned dvanáct. O prvotřídní kvalitě moravských a českých bílých vín se už ve světě ví, ale na to, abychom poráželi Francii, Itálii či Jižní Ameriku také v červených vínech, si budou muset hrdí majitelé vyhlášených vinařských domů celého světa ještě chvíli zvykat.

Z celkově přihlášených 118 vzorků získala v Londýně moravská a česká vína 10 stříbrných a 33 bronzových medailí a 40 diplomů. Mezi nejúspěšnější vinaře se zařadili Tomáš Krist s deseti oceněními a Zámecké vinařství Bzenec s devíti cenami.

Soutěž Muvina 2011, která se konala na Slovensku v Prešově, opanovala zejména naše sladká vína. O dvě nejcennější medaile, velké zlaté, se zasloužily Vinné sklepy Lechovice a Vinné sklepy Valtice.

Ocenění i v Americe

Na konci června se moravská a česká vína vydala na cestu za oceán do USA a opět se to vyplatilo. Na soutěži San Francisco International Wine Competition získalo Vinařství Líbal s.r.o. z Horních Dunajovic titul nejlepšího Sauvignonu výstavy. Toto ocenění bylo také vyznamenáním pro systém značení vín VOC, jehož první zástupce se tímto prosadil na velké mezinárodní soutěži.
Moravská a česká vína dále vybojovala 79 medailí, což je celkově ještě o tři více než v roce 2010.

Úspěchy v sousedních zemích

V červenci vyrazila tuzemská vína do sousedního Polska, které se letos stalo pořadatelskou zemí „stěhovavé“ soutěže Vinoforum. Soutěž si klade za cíl srovnat vína středoevropské provenience se zbytkem světa. Šampionem soutěže se stal Ryzlink rýnský, ledové víno 2009 z vinařství Znovín Znojmo a.s.

Mezi nejprestižnější světové soutěže patří zejména díky velmi přísnému bodovému hodnocení bezesporu MUNDUS vini, která se koná v Německu. Moravská a česká vína si přesto odvezla 11 medailí. Tři získaly Vinné sklepy Valtice a Vinselekt Michlovský a.s. obhájil zlatou medaili z roku 2010, tentokrát za polosladký Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2009.

Podzimní soutěžní klání pokračovalo ve Vídni na AWC Vienna. Moravští a čeští vinaři zaslali 292 vzorků, z nichž neuvěřitelných 241 získalo nějaké ocenění. Nejlépe dopadlo Vinařství U Kapličky se čtyřmi zlatými a pěti stříbrnými medailemi.

Překvapení v Izraeli

Konec roku patřil soutěži Terravino, jež se odehrávala v Izraeli. Vinařství Čech z Tvrdonic se se svým ledovým vínem Sauvignon 2010 stalo absolutním vítězem, mezinárodním šampionem soutěže a šampionem kategorie. Ze stejného vinařství bodovalo také rosé Cabernet Sauvignon 2010, které získalo velkou zlatou medaili a titul šampiona v kategorii růžových vín. Celkem si Česká republika přivezla 4 velké zlaté medaile, 13 zlatých a 19 stříbrných.

Rok 2011 se nesporně zapsal do povědomí vinařských odborníků jako velmi úspěšný. Moravští a čeští vinaři navázali na četné úspěchy z minulých let, a dokonce se kvalitativně i kvantitativně v mnohém zlepšili. Úspěšné putování mezinárodními soutěžemi je známkou, že jsou naše vína nejen kvalitní, ale hlavně jedinečná a rozpoznatelná v široké konkurenci nejlepších světových značek.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.