Ostravarské narozeninové pivo STO15° se už točí. Je nejsilnější v historii pivovaru

Ostravar STO15°, které ostravský pivovar uvařil u příležitosti svých letošních 115. narozenin, má patnáct stupňů a obsah alkoholu 6,9 %. Nikdy během uplynulých 115 let nebyl na čepu tak silný Ostravar…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Ostravar

Nikdy během uplynulých 115 let nebyl na čepu tak silný Ostravar, jako ten, který na konci minulého týdne přišel do hospod.

Speciální narozeninové pivo s příznačným názvem Ostravar STO15°, které ostravský pivovar uvařil u příležitosti svých letošních 115. narozenin, má 15° a obsah alkoholu 6,9 %.

Vrchní sládek ostravského pivovaru Richard Kornas věří, že se se silnějším pivem trefí do chuti ostravarských štamgastů: „V Moravskoslezském kraji lidé preferují silnější piva odjakživa. V hospodách dominují ležáky a také naše speciální silná piva v minulosti vždy slavila úspěch. Proto věřím, že navážeme na tuto tradici a lidem v kraji bude i nová silná STO15° chutnat.“

Zcela nová receptura

Výroční Ostravar STO15° má zcela novou recepturu. Je tak originální v mnoha směrech: použitými slady, způsobem chmelení, obsahem alkoholu i jinou barvou a pěnou. „Mám-li použít stručnou charakteristiku, pak naše STO15° se vyznačuje sytější barvou, vyšší plností chuti a výrazným chmelovým aroma,” uvedl Richard Kornas.

Rozhodnutí, že Ostravar uvaří výroční pivo, padlo loni v létě. Kompletní příprava nového piva trvala půl roku. Během podzimu ostravští pivovarníci nejprve zkoušeli různé postupy, receptury, vůně a chutě, a poté uvařili první zkušební várky. „Hledali jsme něco výjimečného, co bude odpovídat významu našeho kulatého výročí. Vždyť žádný jiný pivovar v Moravskoslezském kraji nevaří své pivo tak dlouho jako my,“ řekl vrchní sládek.

Na přelomu roku Ostravar testoval spotřebitelské preference. V polovině ledna pak v pivovaru uvařili první várku výročního piva. Náročný proces přípravy vyvrcholil v pondělí 27. února první stáčkou. V následujících dnech už putovaly sudy s pivem do hospod.

Naváže na úspěch předchůdce?

„Očekávám, že lidé budou naše nové pivo porovnávat se Strongem,“ myslí si vrchní sládek pivovaru Ostravar Richard Kornas. Ostravar Strong byl dosud posledním zástupcem silných piv v nabídce ostravského pivovaru a Ostravar s tímto čtrnáctistupňovým pivem slavil velké úspěchy. Strong chutal jak spotřebitelnům, tak odborné veřejnosti, když získal několik vítězství v prestižních degustačních soutěžích. Výroční pivo má na úspěch Strongu navázat.

„Naše nové pivo patří do kategorie speciálních piv. Jedná se o silnější polotmavé pivo s vyšší plností a výraznějším chmelovým aroma. Pečlivě jsme vybrali a namíchali dva slady a zkombinovali jsme nejlepší odrůdy aromatických chmelů. Pivo pomaleji kvasilo v otevřených kádích spilky a dokváší a zraje v ležáckých tancích našeho sklepa. Použitím vybraných surovin a naší léty osvědčené technologie výroby získal náš výroční speciál ojedinělý charakter chutě a vůně,“ upřesnil závěrem vrchní sládek pivovaru Richard Kornas.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.