Pilsner Fest 2013 navštívilo přes 45 tisíc lidí

V sobotu 5. října, přesně v den výročí uvaření první várky Pilsner Urquell, proběhl v areálu pivovaru Plzeňského Prazdroje tradiční Pilsner Fest. Oslava narozenin originálního zlatého ležáku přilákala více než…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pilsner Fest

V sobotu 5. října, přesně v den výročí uvaření první várky Pilsner Urquell, proběhl v areálu pivovaru Plzeňského Prazdroje tradiční Pilsner Fest.

Oslava narozenin originálního zlatého ležáku přilákala více než 45 tisíc návštěvníků. Návštěvníci a příznivci piva Pilsner Urquell vypili více než 83 tisíc půllitrů zlatého ležáku a dalších plzeňských piv. Prohlídku výroby a historických sklepů pivovaru si během Pilsner Festu nenechalo ujít téměř 2 tisíce návštěvníků, což je historicky nejvyšší počet v jednom dni.

Na Pilsner Festu také proběhlo finále mezinárodní soutěže o nejlepšího mistra výčepního, kterým se stal František Šťástka, který čepuje Pilsner Urquell v New Yorku. Ve finále Mistrovství ČR v držení tupláků padl nový rekord. Silnou formu potvrdil Petr Němec loňský vítěz, když o 6 vteřin překonal svůj rekord časem 11 min 27 sekund.

Zahájení divadlem o historii pivovaru

Pilsner Fest otevřelo unikátní představení partnera piva Pilsner Urquell Národního divadla. Vztah plzeňského pivovaru a „zlaté kapličky“ je skutečně dlouhodobý, vždyť plzeňský Měšťanský pivovar podpořil již její stavbu, v roce 1880 daroval na tento účel 5 tisíc zlatých. Herci předvedli několik etud o historických milnících pivovarnictví v Plzni a poté následovalo již samotné slavnostní zahájení v podobě naražení dubového sudu s nefiltrovaným plzeňským ležákem. Pivo Pilsner Urquell teklo ze 171 kohoutů, jejich počet symbolizoval věk zlatého ležáku. Celkem účastníci Pilsner Festu vypili 83 tisíc půllitrů piva.

Čerstvé pivo doprovodily koncerty

Na dvou podiích vystoupilo 11 kapel přední české scény. O atmosféru se postaraly skupiny Kryštof, Mandrage, Sunshine, Čechomor, Blue Effect a další. Vystoupení před velkým publikem si vyzkoušely i kapely Too Late a Bags, vítězové posledních dvou ročníků soutěže pro mladé hudebníky Prazdroj talentů. Zábavnou a neotřelou show předvedla moderátorská dvojice Nasty a En.dru.

Soutěž o nejlepšího výčepního má vítěze

Velký zájem publika vzbudil program ve stanu Pilsner Urquell International Master Bartender. Kromě samotného finálového klání o nejlepšího výčepního na světě diváky přímo vtáhla do středu dění škola čepování a jednotlivá představení finalistů. Vítězem této prestižní soutěže, a tudíž nejlepším výčepním na světě, se stal František Šťástka, který čepuje plzeňské pivo v restauraci Hospoda v New Yorku. Mistr výčepní České republiky Tomáš Hrnčíř, kterého na místě podporovali i čeští olympijští vítězové David Moravec a Petr Koukal, se umístil na skvělém třetím místě.

Rekordní návštěvnost prohlídek

K netradičním prohlídkám pivovaru se nechaly zlákat téměř 2 tisíce lidí Je to vůbec největší počet návštěvníků prohlídkové trasy plzeňského pivovaru v průběhu jednoho dne, což potvrzuje vysoký zájem o historii i současnost výroby zlatého ležáku a pivovarská řemesla. Zpestřením prohlídek byla tipovací soutěž, ve které si každý návštěvník mohl zkusit určit čas, kdy roztaje velká kostka ledu umístěná ve sklepní lednici na trase prohlídky. Autor nejpřesnějšího odhadu vyhraje 50litrový sud Pilsner Urquell.

Nový rekord v držení tupláků

Pilsner Fest přinesl také nový český rekord v držení tupláků. V dramatickém finále, na které dohlížel komisař z agentury Dobrý den, překonal držitel loňského rekordu Petr Němec s časem 11:27 minut loňský rekord přesně o 6 vteřin.

Lákal i další program, například původní pivovarská řemesla. Kdo měl chuť, mohl si ve čtyřech stanech řemesel složit s bednáři dubový soudek, ochutnat teplou sladinu a sladové pečivo nebo se stát na chvíli šenkýřem či ledařem. Výuční list jednoho z řemesel si odneslo několik set návštěvníků. Na Pilsner Festu také veřejnost zvolila nejlepší dílo zaslané do soutěže Řemeslníci, tvořte! Jako nejlepší výtvor inspirovaný pivovarnictvím u návštěvníků zabodoval dubový stůl s motivem symbolů piva Pilsner Urquell.

K pohodlí návštěvníků přispěla odpočinková zóna K-lee-deck. Díky spolupráci Plzeňského Prazdroje se službou Promile INFO zde lidé mohli dýchnout do alkotesteru, aby věděli, kdy mohou bezpečně usednout za volant. Zásadní novinkou letošního Pilsner Festu byly vratné kelímky, které si návštěvníci často odnášeli na památku.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.