Pilsner Fest, oslava zrodu Pilsner Urquell, proběhne v sobotu 5. října

Již tuto sobotu 5. října, přesně v den výročí uvaření první várky Pilsner Urquell, proběhne v areálu Plzeňského Prazdroje tradiční Pilsner Fest. Na oslavě originálního zlatého ležáku se mohou…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pilsner Fest

Již tuto sobotu 5. října, přesně v den výročí uvaření první várky Pilsner Urquell, proběhne v areálu Plzeňského Prazdroje tradiční Pilsner Fest.

Na oslavě originálního zlatého ležáku se mohou návštěvníci těšit na bohatý hudební program s moderátory Nastym a En.druem, finále mezinárodní soutěže o nejlepšího výčepního i pestrý exkurz do historie pivovarnictví v Plzni. Pivo se bude čepovat symbolicky na 171 výčepních kohoutech, největší zájem se očekává o nefiltrovanou variantu piva Pilsner Urquell.

Velké zahájení

Oficiální zahájení oslav zrodu zlatého ležáku Pilsner Urquell proběhne ve 12:30 a bude v rukou staršího obchodního sládka Václava Berky, který narazí dubový sud naplněný nefiltrovaným plzeňským ležákem. Před samotným naražením sudu sehrají herci Národního divadla v čele s Davidem Prachařem a Evou Salzmannovou představení provázející historickými milníky pivovarnictví v Plzni, které vzniklo přímo pro Pilsner Fest, a to díky partnerské spolupráci značky Pilsner Urquell s pražským Národním divadlem.

Bohatý kulturní program

Každý rok se snažíme Pilsner Fest oživit něčím novým. Letos máme v programu kromě vystoupení kapel také ohlédnutí do historie zlatého ležáku v podání herců „zlaté kapličky“. Takovéto představení je originálním prvkem, který zábavnou formou seznámí návštěvníky s milníky našeho piva“, dodal Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje.

V hudební nabídce dvanácti kapel si určitě vybere každý dle svého gusta. Dramaturg Pavel Anděl sestavil hudební menu ze zvučných jmen jako Kryštof, Mandrage, Sunshine, Blue Effect, Sto zvířat, Buty, Čechomor a dalších. Zahrají i vítězové posledních dvou ročníků soutěže pro mladé kapely – Prazdroj talentů.

Vyzkoušejte si sami

V dalším programu se mohou návštěvníci těšit na původní pivovarská řemesla, vyzkoušet si je a získat výuční list. Ve čtyřech stanech, kdy každý reprezentuje jedno řemeslo, bude možné ochutnat teplou sladinu a sladové pečivo, složit si s bednáři dubový soudek, pokochat se čistými liniemi a průzračnou krásou ledových kvádrů i vyzkoušet si tíhu mázu plného piva. Jak pivovarská řemesla inspirovala mladé řemeslníky, budou moci návštěvníci posoudit při přehlídce výtvorů zaslaných do soutěže Řemeslníci, tvořte!. Veřejnost zvolí na Pilsner Festu i ten nejzdařilejší.

Speciální prohlídky pivovaru

Pro všechny návštěvníky Pilsner Festu jsou připraveny netradiční prohlídky pivovaru na trase Pilsner Urquell, které se zaměří jak na historii zlatého ležáku, tak na jeho unikátní výrobu. Součástí prohlídek bude vyprávění mistra bednářů přímo v bednárně, která je ukrytá v areálu pivovaru a není běžně veřejnosti přístupná, ochutnávka nefiltrovaného ležáku čepovaného přímo z dubových sudů a seznámení se sklepmistry a ledaři.

Prohlídky za vstupné 70 Kč budou vzhledem ke zvýšenému zájmu probíhat v 15minutových intervalech a v tipovací soutěži bude možné vyhrát i 50litrový sud Pilsner Urquell. Každý návštěvník prohlídky bude mít možnost odhadnout, kdy roztaje kostka ledu o rozměru 0,8 m, kterou viděli během prohlídky sklepů v historické lednici.

Kdo bude nejlepším výčepním?

Zcela novým prvkem programu Pilsner Festu bude vyhlášení vítěze mezinárodního finále prestižní soutěže o nejlepšího výčepního Pilsner Urquell Master Bartender. Vítěz, tedy nejlepší výčepní piva Pilsner Urquell na světě, bude vyhlášen v 18:30 na horní scéně. Po jeho vyhlášení bude připraveno osm tisíc unikátních plechovek s retro etiketou pro hromadný přípitek se všemi finalisty mezinárodní soutěže o nejlepšího výčepního.

Pro ty, které nadchla soutěž mezinárodní výčepní elity, je připravena VIP afterparty, na které se mohou příznivci etikety čepování sejít osobně s mistry výčepními z celého světa. Afterparty propukne ve stanu Pilsner Urquell Master Bartender ve 20 hodin za symbolické vstupné 50 Kč.

Piva ze 171 kohoutů

Pilsner Fest je letos koncipován jako oslava zrodu piva Pilsner Urquell, proto bude na čepu nejvíce zastoupen zlatý ležák v nefiltrované variantě za 35 Kč. Dále ho doplní Gambrinus Originál 10°, svěží pšeničné pivo Fénix a nealkoholické pivo Birell. Celkem je pro návštěvníky připraveno 171 výčepních pivních kohoutů.

Ve sportovním duchu se ponese mistrovství v držení tupláků, do kterého se během večerů hudebního Léta v Prazdroji kvalifikovali první finalisté. Možnost kvalifikovat se bude i přímo na Pilsner Festu během technických přestávek mezi hudebními vystoupeními na obou scénách. Dramatické finále proběhne na horní scéně po vystoupení kapely Kryštof cca ve 23:00 za účasti komisaře z agentury Dobrý den pro případ, že by v této disciplíně padl rekord a dosavadní čas 11:21 minuty byl překonán.

Co se hodí vědět

Řidičům a všem zájemcům o informace k zodpovědné konzumaci alkoholu bude k dispozici odpočinková zóna K-lee-deck. V rámci projektu Promile INFO tu lidé mohou dýchnout do alkotesteru, aby věděli, kdy mohou bezpečně usednout za volant, anebo s odborníky konzultovat otázky zdraví a bezpečné konzumace alkoholu.

Zásadní novinkou letošního Pilsner Festu jsou vratné kelímky, které návštěvníci obdrží za vratnou zálohu 50 Kč a pak jen při každém nákupu mění použitý za nový. Při odchodu použitý kus buď smění za 50 Kč, nebo za zcela nový nepoužitý kelímek s potiskem Pilsner Festu 2013 – do sběratelské edice či prostě na památku. Kelímky jsou z kvalitního plastu, odolné, s praktickým uchem, díky kterému je možné unést i několik piv najednou.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.