Požehnaný Pilsner Urquell u příležitosti Velikonoc přijat Vatikánem

Speciální velikonoční várku piva Pilsner Urquell dnes ve Vatikánu z rukou českého velvyslance Pavla Vošalíka a Jana Šolty, manažera značky Pilsner Urquell, převzal kardinál Tarcisio Bertone…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pilsner Urquell míří do Vatikánu

Speciální velikonoční várku piva Pilsner Urquell včera ve Vatikánu z rukou českého velvyslance Pavla Vošalíka a Jana Šolty, manažera značky Pilsner Urquell, převzal kardinál Tarcisio Bertone. Slavnostního předání se rovněž zúčastnil emeritní arcibiskup pražský kardinál Miloslav Vlk.

Dar Plzně a České republiky ve formě 2012 lahví plzeňského ležáku doprovodil kromě certifikátu o původu piva také originální pivní pohár určený papeži Benediktu XVI.

Čtěte také: Požehnaná várka Pilsner Urquell putuje do Vatikánu

2012 lahví symbolizujících letošní rok

Zásilka požehnaného piva Pilsner Urquell věnovaná Svatému stolci čítá 2012 lahví, symbolizujících letošní rok. K předání velikonočního daru došlo včera 4. dubna před dvanáctou hodinou přímo v Apoštolském paláci a za vatikánskou vládu ho přijal kardinál Tarcisio Bertone, státní sekretář Svatého stolce, a ministr zahraničí Msgr. Dominique Mamberti. Pilsner Urquell navazuje na loňský velikonoční dar, kdy u příležitosti blahořečení Jana Pavla II. Vatikán přijal 2011 lahví požehnaného plzeňského piva.

„Naše plzeňské pivo se už dříve ve Vatikánu nepravidelně objevovalo a my se nyní snažíme na tuto tradici navázat a vybudovat pravidelnou velikonoční zvyklost požehnaného daru z Plzně. Například již v roce 1890 plzeňský ležák při své rekonvalescenci pravidelně požíval papež Lev XIII.,“ vysvětlil manažer značky Pilsner Urquell Jan Šolta, a dodal: „Musím přiznat, že velikonoční atmosféra je zde ve Vatikánu cítit na každém kroku a samotný akt předání našeho prémiového ležáku byl velmi působivý.“

Pivní pohár jako dar pro papeže

Druhou částí velikonočního „pozdravu“ je originální ručně zhotovený pivní pohár. Ten vyrobil designér Lars Kemper ve spolupráci se skláři ze společnosti Lasvit z Nového Boru. Výroba pivní sklenice byla velmi náročná a trvala 20 dní, její obsah pojme 3 dcl. Designér takříkajíc po vzoru samotného ležáku Pilsner Urquell vsadil na spojení dlouholeté tradice s moderně pojatým designem. Pohár je ručně vyfoukaný ze sodnodraselného křišťálu.

„Patří ke krásné tradici, že jednotlivé země se u apoštolského stolce prezentují tím nejlepším, co patří k jejich národním pokladům. S hrdostí jsem tedy i v letošním roce předával ve Vatikánu dar požehnaného plzeňského piva. A těší mne, že tento dar současně představuje přirozenou spolupráci církve a společnosti v naší každodennosti,“ uvedl velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Vošalík.

Vzorek piva uchován v muzeu

Dar doložený certifikátem opustil brány plzeňského pivovaru 26. dubna, kdy jej slavnostně vypravili plzeňský biskup František Radkovský a starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka. Požehnaná várka byla připravována dle tradiční receptury a pivo zrálo přibližně 5 týdnů, které symbolicky připadly takřka na celou postní dobu, jež trvá 40 dní před Velikonocemi. Vzorky požehnaných surovin a kopie pivního poháru pro papeže jsou na památku uchovány také v Pivovarském muzeu v Plzni.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.