Před sto lety šel Titanic ke dnu i s bednami skvělého alkoholu

Titanic připomínal plující luxusní hotel a i nabídka jídla a pití tomu samozřejmě musela odpovídat. Nejdražší kajuta přišla cestující na více než čtyři tisíce dolarů, což se dnes dá přirovnat k zhruba sto třiceti tisícům dolarů…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Titanic

Svět si připomíná smutné výročí. Před sto lety se potopila tehdy největší loď společnosti White Star Line – TITANIC. Osudové noci zemřelo přes patnáct set cestujících, spolu s nimi šly ke dnu i zásoby vynikajícího alkoholu.

Titanic připomínal plující luxusní hotel a i nabídka jídla a pití tomu samozřejmě musela odpovídat. Nejdražší kajuta přišla cestující na více než čtyři tisíce dolarů, což se dnes dá přirovnat k zhruba sto třiceti tisícům dolarů. Naopak nejlevnější palubní lístek pro třetí třídu stál dvacet dolarů, tedy dnes asi čtyři sta čtyřicet dolarů.

Tři oblíbené drinky

Zachovaly se striktně dané jídelní lístky pro všechny třídy pro jednotlivé dny na palubě lodi, avšak žádný koktejlový lístek se nedochoval. Proto se předpokládá, že platil stejný lístek jako na menší sesterské lodi Olympic. Podle tohoto lístku se na Titanicu podávaly mimo jiné tři v té době oblíbené koktejly – Manhattan, Robert Burns a Tom Collins. Manhattan je dodnes oblíbený drink, jehož součástí je americká nebo kanadská whisky, sladký vermut a bitter (hořký likér). Koktejl Robert Burns je podobný, skládá se ze skotské whisky, sladkého vermutu, absintu a bitteru. Poslední jmenovaný Tom Collins je naopak drink z ginu, cukrového sirupu, citronové šťávy a sody.

Známé značky šampaňského i whisky

Podle některých zdrojů měl Titanic na palubě zhruba patnáct set láhví vína, patnáct tisíc sklenic šampaňského, dvacet tisíc láhví piva a stoutu, osm set padesát láhví pálenek a další nápoje. Velmi oblíbené šampaňské dodaly francouzské společnosti Moët a Heidsieck & Co., které dodnes patří mezi nejlepší značky.

Letošní rok také představila firma Berry Bros & Rudd speciální edici skotské single malt whisky právě k výročí potopení Titanicu. Whisky byla vypálena před čtyřmi lety a zrála v sudech po Oloroso sherry, aby byla stočena tento rok do sta láhví za sto liber kus. Společnost Berry Bross & Rudd přišla s potopením lodi o značné množství své prvotřídní whisky. Na lodi byly k dostání její výrobky – Berry´s Best, Vatted Malt nebo All Malt. Nyní firma vlastní skotskou palírnu Glenrothes a stále se věnuje svému řemeslu.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.