Prohibice alkoholu a Al Capone — pašerák whisky, který se stal legendou

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pašerák alkoholu Al Capone (1)

Al Capone symbolem mafie v dobách prohibice

Asi nejznámějším gangsterem všech dob se stal Alphonse Gabriel Capone, zvaný Al Capone, který řídil černý obchod s alkoholem v Chicagu. Al Caponemu nebyly nikdy dokázány vraždy, které nařídil, odsouzen byl za krácení daně.

Al Capone se narodil do rodiny italských přistěhovalců 17. ledna 1899. Již v dětství byl problémovým žákem, což vedlo k jeho odchodu ze školy v jedenácti letech. Hned poté se zapojil do jednoho z brooklynských gangů a živil se kriminální činností. Seznámil se s Frankiem Yalem, který ho zaměstnal jako vyhazovače a barmana. Poznal také budoucího šéfa chicagské mafie Johnnyho Torria.

TIP: Kupte si whisky Canadian Club, kterou pašoval Al Capone do Ameriky

Pašerák alkoholu v čele mafie v Chicagu

Al Caponeho syn Alebert Francis zvaný Sonny se narodil v roce 1918, krátce poté se Al Capone se svou rodinou přestěhoval do Chicaga, kde se postupem času stal pravou rukou Johnnyho Torria a spoluorganizoval nelegální obchod s alkoholem. V mafii měl pověst brutálního člověka, který se umí ohánět nožem. Již v roce 1925 mu Torrio předal velení nad celou mafií.

Al Capone na veřejnosti vystupoval jako solidární úspěšný obchodník oplývající šarmem. Měl rád pozornost médií, často v chudinských čtvrtích rozdával zdarma jídlo a chtěl být ochráncem této třídy obyvatel. Zároveň ale řídil obchod s alkoholem, zejména s pašovanou kanadskou whisky, měl spřízněné duše ve státní správě, mezi politiky i policisty. Jeho osoba se stala symbolem bouřlivých amerických 20. let. V roce 1929 na Den svatého Valentýna nechal zmasakrovat konkurenční gang svými muži, kteří se převlékli za policisty.

Al Capone odsouzen za krácení daně

Al Capone byl na rok odsouzen za nelegální držení zbraně, ale více se policistům prokázat nepodařilo. Až když byl na Al Caponeho ministerstvem financí nasazen zvláštní zmocněnec Eliot Ness se události daly do pohybu. Klíčovým se stal zákon z roku 1927, který nově zavedl danění nelegálních příjmů. Největší zásluhu na dopadení Al Caponeho měli daňoví úředníci, kterým se podařilo předložit důkazy, jež později vedly ke Caponeho odsouzení. V červnu roku 1931 bylo zahájeno soudní řízení s Caponem a vyústilo k jeho odsouzení na jedenáct let vězení. Al Capone se ještě pokusil uplatit porotu, tu však soudce na poslední chvíli vyměnil.

Al Capone umírá na syfilis

Al Capone byl uvězněn ve věznici v Atlantě, odkud řídil veškeré obchody. V roce 1934 byl přesunut do známého ostrovního vězení Alcatraz, kde byl od své organizace izolovaný. Na Alcatrazu se navíc rozvinulo jeho onemocnění syfilidou, které mělo za následek poškození Caponeho mozku a těžkou demenci. Mafiánský boss byl propuštěn v roce 1939 z vězení, poté pobýval na Floridě a zemřel na následky syfilidy na začátku roku 1947.

Prohibiční léta doprovázejí i jména jiných gangsterů – například: Bugs Moran, Lucky Luciano, John Dillinger, Clyde Barrow, Kelly Memphis nebo Dutch Schultz.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Comments are closed.