Stáčíte alkohol do vlastních PET lahví? Riskujete zdravotní potíže

Nejen v poslední době se lze setkat s obchůdky sudovým vínem nebo pivnice, v nichž vám daný alkohol natočí do vlastní PET lahve. Je to levné a praktické, jenže jen málokdo si uvědomí, že alkohol do běžných PET lahví nepatří…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Plastová lahev

Nejen v poslední době se lze setkat s obchůdky se sudovým vínem nebo pivnice, v nichž vám daný alkohol natočí do vlastní PET lahve. Je to levné a praktické, jenže jen málokdo si uvědomí, že alkohol do běžných PET lahví nepatří.

Nejedná-li se o speciálně upravený plast, ze kterého jsou lahve vyrobeny, konzumací takto uchovávaného alkoholu riskujete zdravotní potíže.

Co se děje s plastem

Alkohol je látka, která částečně rozpouští polyetylén, z něhož jsou běžné PET lahve vyrobeny. Platí pravidlo, že čím silnější alkohol, tím intenzivněji na plast působí. Alkoholu v PET lahvi rozhodně neprospívají sluneční paprsky, které rozpouštění urychlují. Proto je dobré alkohol v plastu dopravit co nejrychleji domů a přelít ho do skla.

Riziko pro ženy i muže

Uvolněné látky z PET lahví se spolu s nápojem dostávají do organismu. U žen obsazují receptory určené normálně estrogenům, tedy ženským pohlavním hormonům, a mohou vyvolávat mírné zdravotní obtíže. Větší množství těchto negativních látek může mít například špatný vliv na menstruační cyklus. Komplikace způsobují tyto látky i u mužů. Při menší konzumaci těchto uvolněných látek nemusejí vznikat viditelné zdravotní obtíže, přesto ale našemu organismu neprospívají.

Další stinnou stránkou uchovávání alkoholu v PET lahvích je, že látky uvolněné z plastu ovlivňují chuť nápoje a obzvlášť u tvrdého alkoholu může být pachuť chemikálií v tekutině poměrně znatelná.

-ver-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


5 Replies to “Stáčíte alkohol do vlastních PET lahví? Riskujete zdravotní potíže”

 1. Kačka napsal:

  a co pivo, co se v PET lahvích už prodává?

 2. Ondřej napsal:

  Kačko, tak pivo v originální PET láhvi je jak se domnívám patřičně ošetřeno. Temný hnědý plast je určen pro pivo a měl by být v pořádku. Tento článek se vztahuje k čepovanému pivu a dalšího alkoholu do vlastní PET láhve, tudíž do láhve od minerální vody apod. Vinotéky pro stáčená vína tak disponují vlastními zelenými láhvemi, který by měli být také v pořádku. A ještě na závěr, tak víno i pivo se daleko rychleji spotřebuje z láhve, než stáčené kořalky (slivovice, rum, apod.), které jsou daleko agresivnější na plast.

 3. […] Čtěte také: Stáčíte alkohol do vlastních PET lahví? Riskujete zdravotní potíže […]

 4. Hovorka napsal:

  Jsem odborníkem na plasty určené pro styk s potravinami a musím napsat, ze je nesmysl, ze by alkohol rozpouštěl polyetylen a navíc PET jej neobsahuje. PET je material schvaleny pro styk s potravinami vcetne slabsich alkoholickych napoju jako je pivo a vino. Pokud si najdete plnou verzi článků, vyjadřuje se podobně i prof. Hampl. U tvrdého alkoholu a vystavování slunci bych byl ale opravdu opatrný. Za normální teploty, ve stínu nebo v lednici se nemusíte bát pivo a vino v PET skladovat.

 5. Martin napsal:

  Dobrý den,mám slivovici v petce od Kofoly rok doma v chladu,myslíte že je závadná,děkuji za info.Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.