Templářské sklepy stahují z obchodů milion litrů vína. Klamaly zakázníky

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v rámci kontrol vinařské evidence, odhalili další společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. Dotčená společnost, Templářské sklepy Čejkovice, ale stanovisko inspekce odmítá…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v rámci kontrol vinařské evidence další společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. Vína vyrobená z těchto hroznů pak následně uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína nebo odrůdová vína tuzemské provenience. Dotčená společnost, Templářské sklepy Čejkovice, ale stanovisko inspekce odmítá.

Neznámý původ hroznů

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo nakoupilo od jiné obchodní společnosti (BJ VITIS s.r.o. se sídlem v Brně) přes 1.250.000 kg hroznů, u nichž není znám jejich původ a nelze tak prokázat jejich pěstitele.

„Při samotné výrobě vína byly k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu, které byly tímto znehodnoceny pro výrobu a uvádění vína do oběhu. Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1.080.000 litrů vína,“ uvedla mluvčí inspekce Petra Hoferková.

Zákaz prodeje

Z důvodu ochrany trhu s vínem a zamezení klamání spotřebitele uložila inspekce vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice opatření zákaz uvádět vína do oběhu a dále nařídila stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu.

„Společnost Templářské sklepy nevedla řádně a průkazně vinařskou evidenci. Tuto evidenci nedopracovala ani na základě uloženého opatření. Není tedy možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu“ uvedla dále Petra Hoferková.

Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na veškeré šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů neznámého původu (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai Oliver).

Vše je dle předpisů, tvrdí výrobce

Templářské sklepy Čejkovice ale s výsledkem šetření komise nesouhlasí. „Prohlašujeme, že u veškerých vykupovaných hroznů, včetně těch, jenž byly předmětem kontroly, jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy,“ uvedly Templářské sklepy Čejkovice v reakci na prohlášení inspekce, a dále upřesnily: „V inspekcí zmiňovaném případě výkupů jsou na všech výkupních lístcích uvedena čísla vinic, což je nezaměnitelný a nejspolehlivější údaj pro identifikaci původu hroznů.“

Vinařské družstvo proti opatřením Státní zemědělské a potravinářské inspekce podalo již odpovídající námitky a dále bude hájit svá práva právní cestou. Postup inspekce a zejména zveřejnění informací má podle Templářských sklepů Čejkovice poškozovat tuto značku. Společnost se rovněž obává, že se mohla stát terčem konkurenčního boje na českém trhu.

Nejedná se o první případ

„Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje,“ řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta. „Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila. Mnozí moravští a čeští vinaři mohou dnes směle konkurovat svým zahraničním protějškům nejen na evropských, ale dokonce na světových trzích a takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují,“ dodal Šebesta.

S uvedenými společnostmi bude zahájeno správní řízení, ve kterém mohou být uloženy citelné finanční pokuty, neboť jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


2 Replies to “Templářské sklepy stahují z obchodů milion litrů vína. Klamaly zakázníky”

  1. […] Po tom, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Templářské sklepy Čejkovice stáhnout více než milion litrů vína z obchodní sítě, podalo toto vinařské družstvo proti závěrům inspekce námitky. Ty byly ale dnes shledány jako neopodstatněné a Templářské sklepy tak musí s konečnou platností stáhnout příslušná, klamavě označená vína z obchodů. Čtěte také: Templářské sklepy stahují z obchodů milion litrů vína. Klamaly zakázníky […]

  2. […] Templářské sklepy stahují z obchodů milion litrů vína. Klamaly zakázníky […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.