Alkohol pijte s rozumem. Zdraví máte jen jedno

Alkoholismus je velmi nebezpečná závislost. V České republice tímto problémem trpí asi 25 % mužů a 10 % žen. Jaké jsou nejčastější a také nejzávažnější důsledky alkoholismu?

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Víno - konzumace

Alkoholismus je velmi nebezpečná závislost. V České republice tímto problémem trpí asi 25 % mužů a 10 % žen. Jaké jsou nejčastější a také nejzávažnější důsledky alkoholismu?

Čtěte také: Alkohol zdraví neprospívá tak, jak si Češi myslí

Otřes mozku

Ačkoliv otřes mozku nemusí být zapříčiněný pouze nadměrnou konzumací alkoholu, nejčastěji k němu dochází právě u lidí, kteří jsou pod jeho vlivem. Alkoholické nápoje ve velké míře ovlivňují činnost mozečku, který řídí naše pohyby, motoriku a rovnováhu. Proto hrozí větší riziko pádu s úrazem hlavy.

Mezi hlavní příznaky otřesu mozku patří krátké bezvědomí, bolest a motání hlavy, zvracení, únava a dezorientace. Častá je také tzv. retrográdní amnézie – člověk si nepamatuje události bezprostředně předcházející úrazu.

Otřes mozku se ve většině případů bez jakýchkoliv problémů vyléčí, mohou však určitou dobu přetrvávat potíže v podobě bolesti a motání hlavy, únavy a zvracení. Do dvou let po úrazu může také vzniknout epilepsie.

Otřes mozku sice nepatří mezi nadměrně nebezpečná onemocnění, není radno však úraz hlavy podceňovat. Pouze lékařská prohlídka vyloučí případný otok mozku nebo krvácení.

Čtěte také: Mladí si lijí alkohol do očí, aby se rychleji opili. Nevědí, že to nefunguje

Akutní zánět slinivky břišní

Charakteristika tohoto onemocnění spočívá v tom, že slinivka začne zvýšeně produkovat trávicí šťávy, čímž dochází k tzv. samonatrávení slinivky břišní. To vede k rozpadu tohoto orgánu. Jelikož je slinivka velice důležitý a také citlivý orgán, léčba je poměrně náročná a pokud se nezahájí včas, může toto onemocnění skončit i smrtí.

Příčinou vzniku zánětu slinivky břišní bývá dietní chyba nebo právě konzumace zvýšeného množství alkoholu. Mezi hlavní příznaky se řadí krutá bolest břicha (zejména v levé horní části), bledost a celková schvácenost, zvracení a na pohmat velice tvrdé břicho.

Léčba spočívá především v přísné dietě – ze začátku člověk přijímá živiny pouze v infúzích, postupně začíná jíst a po naprostém vyléčení je nutné dodržovat dietu s omezením tuků a potravin zatěžujících trávicí systém.

Čtěte také: Stáčíte alkohol do vlastních PET lahví? Riskujete zdravotní potíže

Cirhóza jater

Cirhóza neboli tvrdnutí jater je velmi závažné onemocnění, nejčastěji způsobené právě alkoholismem. Dochází při něm k přeměně jaterní tkáně na vazivo, čímž játra přestávají plnit svou funkci. To způsobuje řadu problémů.

Mezi ně patří častá nevolnost (zejména pak nesnášenlivost některých jídel, převážně těch tučných či smažených), žlutavé zabarvení kůže, očního bělma a dásní, dále pak viditelné a pavoučkově rozšířené žilky v oblasti břicha a volná tekutina v dutině břišní (viditelně zvětšené břicho).

V těžších případech dochází k tzv. jaterní encefalopatii, kdy nemocný člověk prožívá různé psychické a neurologické změny v důsledku zaplavení organismu toxickými látkami (játra již příliš nefungují). To se projeví poruchami spánku, zmateností, náladovostí, třesem rukou a například neschopností složit ze sirek určitý obrazec nebo nakreslit hodiny.

Léčba je nesnadná, spočívá především v dodržování přísné diety a doživotní abstinenci.

Pijte s rozumem

Abychom se vyhnuli těmto nepříjemným onemocněním, je důležité konzumaci alkoholu nepřehánět. V případě podezření na alkoholismus – ať už u nás samotných nebo u někoho nám blízkého – je nutné problém začít řešit co nejdříve, dokud ještě nedošlo k nenávratným poškozením.

Čtěte také: 80 % lidí hledá informace o vlivu alkoholu na lidské tělo na internetu

-val-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.