Pivovarské názvy, které neznáte: klobouk pana Starýho a maltomobil

České pivovarnictví ukrývá kromě jedinečných postupů pro výrobu piva také další „tajemství“. Například vybavení pro výrobu piva je označeno názvy, které možná ne úplně každý zná…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pivo

České pivovarnictví ukrývá kromě jedinečných postupů pro výrobu piva také další „tajemství“. Například vybavení pro výrobu piva někdy bývá označeno názvy, které možná ne úplně každý zná. Jejich vysvětlení vám proto přinášíme.

Čtěte také: Co znamená stupňovitost piva? Obsah alkoholu to není

Co znamená maltomobil

Ne, nejde o vozidlo určené k přepravě stavebních směsí. Maltomobil je přístroj, který se v dřívějších dobách používal ve sladovně na obracení sladu. Aby procesy při klíčení proběhly správně a slad pak mohl předat při vaření do piva svou barvu, musí klíčení sladu proběhnout rovnoměrně. Jen za těch nejlepších podmínek je totiž výsledná barva sladu a piva taková, jaká být má.

Klobouk pana Starýho

Není to pokrývka hlavy pana ředitele. Tak se v pivovarské hantýrce říká charakteristickému zakončení komínů sladovny, které odvádějí teplo vzniklé při sušení sladu. Klobouk se vždy natočí po větru, a zajistí tak co nejplynulejší odvod tepla. Brání též dešti a studenému klesajícímu vzduchu narušovat sušicí teplotu sladu. Ten je totiž pro chuť piva základem.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.