Svatomartinská vína budou hravá s výraznou vůní i chutí ovoce

Ve specializované pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích proběhlo první kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2012. Degustátoři byli po samotných vinařích vůbec prvními…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Svatomartinské víno

Ve specializované pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích proběhlo první kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2012. Degustátoři byli po samotných vinařích vůbec prvními, kdo měl příležitost ochutnat a posoudit kvalitu letošního ročníku. V tomto roce dosáhly hrozny díky ideálnímu průběhu léta a dozrávání výjimečné jakosti, která se odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Můžeme se těšit na svěží, ovocná, harmonická, příjemně pitelná bílá a růžová vína s decentní kyselinkou a jemným aromatickým profilem.

„Müller Thurgau bude svěží ovocný s jemně grepfruitovo-broskvovým aroma, Veltlínské červené rané potěší tóny zahradního ovoce, zralého banánu a lesního medu a Muškát moravský přinese do podzimních Svatomartinských vín nádech teplých krajů v tónech tropického ovoce, pomerančů a mandarinek s jemným muškátovým podtónem,“ prozradil hlavní charakteristické rysy bílých odrůd letošních Svatomartinských vín ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení.

Čtěte také: Co zakousnout k vínu? Sýr, olivy i sladký dezert

Chybět nebudou ani vína růžová

Stále populárnější růžová vína si získala oblibu nejen v letních měsících, kdy nadchnou svou svěžestí, šťavnatostí a podmanivou vůní. Růžová mají své nezastupitelné místo také mezi Svatomartinskými víny a skvěle doplňují jejich nabídku. Čtěte také: Růžová vína z Moravy a z Čech jsou stále populárnější

„Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech ostružin, jahodové marmelády, malin a lesního ovoce,“ přibližuje dále své dojmy z prvního kola hodnocení Marek Babisz.

„Červená vína budou obecně hravá, příjemně ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat čerstvě uvařená povidla, sušené ovoce či zralou višeň, odrůda Modrý Portugal zaujme tóny přezrálých hrušek, černých třešní a květin,“ uzavřel Babisz.

Kontrolou neprošlo 9 % vzorků

Do prvního kola hodnocení přihlásilo 80 firem 279 vzorků, z nichž 254 splnilo kritéria a bude mít možnost používat logo Svatomartinské 2012. Zbylých 25 vzorků hodnocením zatím neprošlo.

„Vína, která neprošla hodnocením, zdaleka nemůžeme ve většině případů označit za vína špatná. Už za pár týdnů se s nimi můžeme setkat v lahvích bez označení Svatomartinské a jejich pití si můžeme velmi užít. Se značkou Svatomartinské ale mají spotřebitelé spojené jisté očekávání, a proto je třeba vyřadit i dobrá vína, která však nesplňují některý z nutných charakteristických rysů Svatomartinských vín,“ komentoval letos nezvykle nízký počet vyřazených vzorků Marek Babisz.

V prvním kole neprošlo pouze 25 vzorků, což je necelých 9 %. I to svědčí o letošním mimořádném ročníku a jeho vysoké kvalitě, ale také o šikovnosti moravských a českých vinařů a stále lepším využívání nejmodernějších technologií, které jim umožňují v tak krátkém čase vyrobit velmi kvalitní vína.

V prvním kole musela být také vyřazena vína, která vinaři v krátkém čase nestihli na hodnocení dokonale připravit. Tato vína spolu se vzorky, které vinaři do prvního kola z časových důvodů nepřihlásili, budou mít ještě příležitost během druhého kola hodnocení.

Láhví by mělo být přes 2 miliony

Už po prvním kole hodnocení tak vinaři získali možnost uvést na trh přes 1,835 mil. lahví, a to ještě projde hodnocením 1. listopadu dalších 152 vzorků vín od 62 vinařů. Jde však jen o celkový objem vína, který může být označen jako Svatomartinské, vždy ale záleží na vinaři, zda uvede na trh všechna vína pod touto značkou. Nicméně už teď se ukazuje, že prvotní odhad rekordního množství 2.200.000 dodaných lahví Svatomartinských vín na trh nebyl rozhodně přehnaný.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již poosmé společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Svatomartinská vína budou hravá s výraznou vůní i chutí ovoce”

  1. […] Čtěte také: Svatomartinská vína budou hravá s výraznou vůní i chutí ovoce […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.