Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci

Myslíte si, že pivo pijete tak rychle, jak sami uznáte za vhodné? Pletete se. Rychlost, s kterou zlatý mok zmizí z vaší sklenice, ovlivni do značné míry její tvar. Vyplývá to ze stu…

Magazín

Pití piva

Myslíte si, že pivo pijete tak rychle, jak sami uznáte za vhodné? Pletete se. Rychlost, se kterou zlatý mok zmizí z vaší sklenice, ovlivni do značné míry její tvar. Vyplývá to ze studie britských vědců z univerzity v Bristolu.

Účastníkům bylo podáváno pivo ve dvou typech sklenic (o objemu 354 ml): běžné sklenici se svislými stěnami (sklenice A na obrázku) a další sklenici s mírně prohnutými stěnami, zužujícími se směrem dolů (sklenice B na obrázku). Zatímco účastníci pro odvedení pozornosti sledovali film, výzkumníci měřili rychlost pití piva v závislosti na tvaru sklenice.

Výsledky prokázaly, že účastníci pili ze zkosených sklenic zhruba o 60 % rychleji, než ze sklenic rovných (jednu sklenici vypili za 13 resp. 8 minut). Důvodem je pravděpodobně optická iluze, která navozuje dojem, že pokud dopijeme do poloviny sklenice (což je dle výzkumníků jistý „mezičas“), vypili jsme také polovinu objemu. Druhou „polovinu“ poté vypijeme rychleji a žádáme si další nápoj.

Podobný efekt potvrdily i jiné výzkumy, například s velikostí krabic na popcorn nebo velikostí talířů jídla. Jejich účastníci zkonzumovali v závislosti na tvaru nádoby vždy jiné množství pokrmu, zatímco zpravidla tvrdili, že to jejich chování nemůže ovlivnit a výsledkům často nechtěli věřit.

Čtěte také: Pivo s balzamikovým octem? Chutná, jen pokud nevíte, že tam je

lm

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz ↗
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


brand-745x100-1493717091.jpg

One Reply to “Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci”

  1. […] Čtěte také: Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.