Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci

Myslíte si, že pivo pijete tak rychle, jak sami uznáte za vhodné? Pletete se. Rychlost, s kterou zlatý mok zmizí z vaší sklenice, ovlivni do značné míry její tvar. Vyplývá to ze stu…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pití piva

Myslíte si, že pivo pijete tak rychle, jak sami uznáte za vhodné? Pletete se. Rychlost, se kterou zlatý mok zmizí z vaší sklenice, ovlivni do značné míry její tvar. Vyplývá to ze studie britských vědců z univerzity v Bristolu.

Účastníkům bylo podáváno pivo ve dvou typech sklenic (o objemu 354 ml): běžné sklenici se svislými stěnami (sklenice A na obrázku) a další sklenici s mírně prohnutými stěnami, zužujícími se směrem dolů (sklenice B na obrázku). Zatímco účastníci pro odvedení pozornosti sledovali film, výzkumníci měřili rychlost pití piva v závislosti na tvaru sklenice.

Výsledky prokázaly, že účastníci pili ze zkosených sklenic zhruba o 60 % rychleji, než ze sklenic rovných (jednu sklenici vypili za 13 resp. 8 minut). Důvodem je pravděpodobně optická iluze, která navozuje dojem, že pokud dopijeme do poloviny sklenice (což je dle výzkumníků jistý „mezičas“), vypili jsme také polovinu objemu. Druhou „polovinu“ poté vypijeme rychleji a žádáme si další nápoj.

Podobný efekt potvrdily i jiné výzkumy, například s velikostí krabic na popcorn nebo velikostí talířů jídla. Jejich účastníci zkonzumovali v závislosti na tvaru nádoby vždy jiné množství pokrmu, zatímco zpravidla tvrdili, že to jejich chování nemůže ovlivnit a výsledkům často nechtěli věřit.

Čtěte také: Pivo s balzamikovým octem? Chutná, jen pokud nevíte, že tam je

lm

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci”

  1. […] Čtěte také: Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.