Většina malých likérek skončí. Kauce jsou pro ně likvidační

V důsledku nových opatření týkajících se výroby a distribuce alkoholu se objevily již první zavřené firmy. Několik stovek dalších skončí v následujících měsících. Uzavřena bude …

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Likér

V důsledku nových opatření týkajících se výroby a distribuce alkoholu se objevily již první zavřené firmy. Několik stovek dalších skončí v následujících měsících. Uzavřena bude dle odhadů nadpolovina malých likérek, které do nynějška tvořily asi 10 % trhu. Likvidační jsou zejména kauce pro výrobce alkoholu, které dosahují až 5 milionů korun. Tuto částku nejsou malé likérky schopny uhradit.

Tradiční destiláty a likéry vyráběné v menších palírnách tak ukončí svou desítky let dlouhou historii.

Metanolovou aféru přečkaly, nyní skončí

Oblíbená rodinná likérka Arnika z Drmoulu nebo malovýrobce lihovin Tomáš Koláček z Oder, to jsou jen dvě z několika set firem, které již oznámily ukončení své činnosti v důsledku nových pravidel.

„Doteď byly těžké podmínky obstát na trhu, a budou ještě stokrát těžší. Žádná banka vám nepůjčí peníze,“ uvedl pro ČT malovýrobce lihovin Tomáš Koláček, který přestál metanolovou aféru. Zlikvidují ho ovšem nová nařízení, která by měla vymýtit nelegální výrobu alkoholu. Koláček kvůli nim ale po 14 letech končí, ačkoli byly jeho výrobky vždy v pořádku. Z trhu tak zmizí například unikátní Valašský Penicilin, Valašská Ořechovka nebo řada medovin a destilátů z jeho produkce.

„Na půlmilionovou kauci prostě nemáme a nechceme si půjčovat,“ řekl pro iDNES.cz spolumajitel likérky Arnika Miroslav Šmerda. „Od státu je to sprostota a svinstvo,“ neskrýval své emoce. Arnika vyrobila ročně méně než deset tisíc lahví likérů, mezi nimi například bylinné likéry Mariánskolázeňský, Františkolázeňský, Madam nebo Mariánskolázeňské kapky. Likérka, která byla založena v roce 1945 a znovuobnovena v roce 1991, však nyní uzavře svůj provoz.

„Je to cílená likvidace malých výrobců a malých distributorů,“ míní i předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera.

Vysoké kauce zlikvidují poctivé výrobce

Kauce je nastavena na dvě úrovně. Menší výrobci, kteří odeberou maximálně 25.000 kolků, zaplatí kauci půl milionu. Ti větší pak milionů pět. A kdo peníze sežene, většinou následně i zdraží. To ale není vše, další výdaje budou muset firmy vynaložit na nově vyžadovaný kamerový systém v provozovnách a další opatření.

Kauce ale hraje do karet velkým výrobcům, které na ni vydělají za několik hodin provozu. Menší likérky by ovšem na kauci vydělávaly i desítky let. „Unie výrobců a distributorů lihovin, spolek největších hráčů na trhu, ráda upozorňuje na fakt, že můžeme namísto hotovosti použít bankovní jistinu. Cha. Zkuste zajít do banky a požádat o úvěr na 5 mega s tím, že bude použit v alko průmyslu. Buď vás okamžitě zamítnou a nebo budete platit úrok. Vysoký úrok. A o ten úrok bude muset výrobce zdražit, aby na něj vůbec vydělal. Naopak žádné náklady či úroky nebudou mít ti největší hráči. Z veřejných informací akciových společností je vidět, že 5 milionů korun je leckdy jejich půldenní obrat na spotřební dani. Takže na kauci vydělá dopolední směna“, uvedl na svém blogu Josef Žufánek, malovýrobce kvalitních destilátů z Boršic u Blatnice.

Zákony nelegální výrobu neomezí

Nová nařízení ale i přesto nelegální výrobu alkoholu nezastaví. Týkají se totiž legálních palíren, která v metanolové kauze nehrála roli. Na vině byly neoficiální výrobny, kterých se tato nařízení paradoxně nedotknou. Zdražení alkoholu v důsledku placených kaucí může nelegální výrobce podnítit k další aktivitě. Dokáží totiž vyrobit levný alkohol, po kterém vzroste poptávka.

Kontraproduktivní bylo například i omezení alkoholu v Americe v podobě prohibice ve 20. letech minulého století. Ihned po jejím vyhlášení se ve velkém rozjel černý obchod s alkoholem, který ovládaly mafie. Američané odmítali tento zákon respektovat, spotřeba alkoholu rapidně vzrostla. Do země se začal pašovat nelegální alkohol z okolních zemí, vznikly nelegální palírny a alkohol se také ředil. Mnoho lidí zemřelo na otravu alkoholem v důsledku domácí výroby z průmyslového lihu.

Jak dále k současné situaci v Česku uvedl výrobce Josef Žufánek na svém blogu: „Stejně tak nelegálové. Ti zvysoka kašlou na kauci a daně, žádné na ně nedosáhnou. Dál budou míchat ty svoje patoky a dál jimi budou zásobovat hospody nižších skupin, večerky a bistra na nádražích. Nehrozí jim žádný trest! Celá ta metanolová kauza se obrátila proti oficiálním výrobcům a hlavně nám, malým lihovarům.“

„Zavedení kauce problém s černým trhem nevyřeší. Když někdo bude chtít podvádět, udělá to stejně,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Martin Balata, jednatel likérky Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku.

Nařízení postihnou i prodejce alkoholu

Uzavření řady likérek a distributorských firem dolehne i na koncové prodejce alkoholu. „Kauce ohrožují také mnoho obchodníků s alkoholem s výjimkou několika největších,“ uvedl předsedy Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera pro Aktuálně.cz.

„I kdyby člověk kauci zaplatil, nemá komu prodávat. Zákon je nastaven tak, aby vytvořil doslova kartelové seskupení velkých firem se supermarkety. Nikdo jiný na trhu nebude mít prostor. Je to zákon pro pár vyvolených, kteří na tom budou profitovat,“ dodal Tomáš Koláček pro Aktuálně.cz. Podle jeho odhadů tak skončí 200 až 300 firem, což podle něj přinese až 2000 nezaměstnaných. Další lidé prý přijdou o práci ve velkoskladech.

Součástí nových opatření jsou také povinné koncese pro všechny prodejce alkoholu. Zažádat o ni musí do 17. dubna příštího roku. Čtěte také: Krátce: Prodej alkoholu jen s koncesí, odsouhlasil Senát

-lm-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


5 Replies to “Většina malých likérek skončí. Kauce jsou pro ně likvidační”

 1. Radek napsal:

  Dobrý večer, zatím jsem nepochopil kdo je distributor lihu.
  Je to dovozce, který uvádí nové zboží na trh a nebo velkoobchod, který přeprodává již označený alkohol. Děkuji za reakci :-)

 2. Editor Alkoholia.cz napsal:

  V podstatě obojí, za distributora je považován mezičlánek mezi výrobcem a koncovým prodejcem, tedy jím může být jak dovozce, tak velkoobchod. Obou subjektů se dotknou nová nařízení (pokud např. výrobci skončí apod.)

 3. […] Až pětimilionové kauce, kamerový systém v provozovnách, denní hlášení počtu vyrobených láhví celní správě. To jsou jen některé z nových opatření, které budou muset výrobci alkoholu v Česku podstoupit, budou-li chtít v podnikání pokračovat. Pro většinu malých likérek to ale znamená konec. Zejména na vysokou kauci nemají dostatek finančních prostředků a banky jim zpravidla nepůjčí. Čtěte také: Většina malých likérek skončí. Kauce jsou pro ně likvidační […]

 4. […] Čtěte podrobněji: Většina malých likérek skončí. Kauce jsou pro ně likvidační ▼ INZERCE […]

 5. Standa napsal:

  Navrhuji aby se mensi likerky v okoli spojili a vytovrili firmy s nekolika provozovnami, jedna vetsi firma snadneji zaplati kauci a vyroba specialit muze pokracovat jako drive.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.