Starobrno mění pivní půllitry. Navrhl je světový designér Rony Plesl


Starobrno

Půldruhého roku trvající přípravy jsou u konce: nové pivní sklo pro Starobrno míří do starobrněnských provozoven. Jeho autorem je „jednička“ v oblasti designu a jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších českých sklářů a výtvarníků Rony Plesl.

Nové Škopky štamgasti v červenci pozvednou v pěti stech nejdůležitějších starobrněnských hospodách, v nichž se uskuteční první vlna výměny.

Inspirace moravským škopkem

Při tvorbě půllitru se Rony Plesl inspiroval pravým moravským škopkem, což je tradiční a dříve hojně používaná nádoba z pevného trvanlivého materiálu s uchy pro snadnou manipulaci, jejíž název se na Moravě vžil i jako označení plného půllitru piva. Označení škopek je také středověká jednotka objemu pro 15,5 l.

Rony Plesl chtěl podobou i názvem půllitru oslovit tradiční konzumenty Starobrna z regionu i mladší a vzdálenější patrioty – a jak sám uvedl v jednom z rozhovorů – své přátele z Brna, kteří pro něj také byli inspirací.

„U nás v Brně i na Moravě nechodíme ani „na pivo“, ani „na jedno“. Vždycky jen na škopek, který je symbolem hojnosti, také proto, že u jednoho nezůstane,“ konstatoval marketingový šéf Starobrna Petr Syřiště.

Dobře se drží a neklesá pěna

Nový starobrněnský Škopek je tedy originální pivní půllitr, inspirovaný moravskou tradicí, který splňuje vše, co se od něj žádá – příjemně vypadá, pivo se do něj dobře čepuje a ještě lépe z něj pije. Dobře se drží v ruce a díky tvaru v něm neklesá pěna piva.

Široké veřejnosti se nový Škopek vůbec poprvé představil na velké slavnosti s názvem Starobrněnská letní noc, která se ve čtvrtek 27. června uskutečnila na centrálním brněnském náměstí Svobody. Mnozí návštěvníci akce se zde stali majiteli nových designových Škopků – značka Starobrno je na plakátech a v tisku totiž vyzvala, aby si s sebou na náměstí vzali svůj starobrněnský krýgl s tím, že výměnou za něj obdrží překvapení – a tím byl právě nový Škopek.

Výměna půllitrů proběhne rychle

Výměna půllitrů probíhá rychle a jednorázově – staré se v jednotlivých provozovnách nahrazují novými ve stejném počtu. V červenci se tak uskuteční v pěti stovkách restaurací. Půllitrové vysoké pivní sklenice se v hospodách objeví na podzim letošního roku, pivní sklo 0,3 l pak v roce 2014.

Staré půllitry, které se aktuálně z hospod a restaurací stahují, získají nové a netradiční uplatnění. „Už jsme oslovili mladé talentované umělce, zda by z vyřazeného skla nevytvořili zajímavé projekty, které Brno do budoucna zkrášlí,“ řekl Petr Syřiště. O podobě nových uměleckých artefaktů budou hlasováním rozhodovat sami Brňané.