Stupňovitost piva — co znamená? Obsah alkoholu to není

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pivo ve sklenici

TIP: Ochutnejte ta nejlepší více-stupňová piva — zakoupíte na e-shopu Alkohol.cz

Jeden z nejčastějších mylných názorů pivních konzumentů se týká významu stupně piva (neboli stupňovitosti piva). Osm z deseti Čechů se domnívá, že stupňovitost piva označuje obsah alkoholu v procentech (tzn. domnívají se, že 10˚ pivo obsahuje 10 % alkoholu a 12˚ pivo obsahuje 12 % alkoholu). Již méně je rozšířen další chybný názor, že stupeň piva znamená dobu v týdnech, po kterou pivo zraje.

Stupňovitost piva souvisí s množstvím sladu

Ve skutečnosti stupňovitost piva přímo souvisí s množstvím použitého sladu a udává obsah zkvasitelného extraktu v původní mladině. Jednoduše řečeno, udává obsah látek, které přejdou během výrobního procesu na varně ze sladu do roztoku – mladiny. Mladina je dále zakvašována pivovarskými kvasnicemi, proběhne proces kvašení a zrání, během kterého kvasnice přemění extrakt převážně na alkohol a oxid uhličitý.

Stupňovitost piva ovlivňuje obsah alkoholu

Na zmíněný obsah alkoholu v pivu tedy má vliv množství zkvasitelného extraktu (zkvasitelný extrakt obsahuje cca 95 % cukru), ale závisí i na míře prokvašení. Každá značka piva má jiný stupeň prokvašení, tzn. sládci nechají prokvasit jen určitou část extraktu a tím ovlivňují především plnost chuti daného piva a samozřejmě obsah alkoholu.

Česká piva jsou charakteristická vyšším zbytkovým extraktem a tím obecně i plnější chutí než piva zahraniční. Jsou proto náročnější na péči během výroby, skladování a ošetřování, protože každá nedokonalost může znamenat posun v chuti, vzhledu nebo trvanlivosti našich piv.

Tabulka stupňovitosti piva s objemem alkoholu v %

Stupňovitost piva a jeho obsah alkoholu jsou dva klíčové faktory, které ovlivňují charakter piva. Stupňovitost se obvykle udává v České republice v stupních Českého stupňového systému (°ČS) nebo v plato (°P). Objem alkoholu se většinou udává jako procentuální obsah alkoholu podle objemu (ABV). V této tabulce jsou uvedeny hodnoty stupňovitosti piva v °ČS a v plato a odpovídající hodnoty obsahu alkoholu v procentech.

(Tabulka obsahuje přibližné hodnoty, které se mohou lišit dle způsobu přípravy piva, podílu ingrediencí a dalších faktorů.)

Stupňovitost Objem alkoholu
2.8 % ABV
3.2 % ABV
3.6 % ABV
10° 4.0 % ABV
11° 4.4 % ABV
12° 4.8 % ABV
13° 5.2 % ABV
14° 5.6 % ABV
15° 6.0 % ABV
16° 6.4 % ABV
17° 6.8 % ABV
18° 7.2 % ABV
19° 7.6 % ABV
20° 8.0 % ABV

Znát stupňovitost piva může být užitečné pro lidi, kteří chtějí pečlivě sledovat svůj příjem alkoholu. Na druhé straně může být pro pivovary užitečné vědět, jaké stupňovitosti a obsahu alkoholu dosahují různé druhy piv a jakým způsobem mohou přizpůsobovat své recepty, aby dosáhli požadovaného charakteru piva. Bez ohledu na důvod, proč se zajímáte o stupňovitost piva, doufáme, že vám tato tabulka poskytne užitečné informace o charakteru různých druhů piv.

-red-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Stupňovitost piva — co znamená? Obsah alkoholu to není”

  1. […] Čtěte také: Co znamená stupňovitost piva? Obsah alkoholu to není […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.