Počátky alkoholu: sloužil jako lék, opilství bylo trestáno smrtí

Alkohol dnes neodmyslitelně patří k zábavě a společenským akcím. Jak však lidé chápali alkohol ještě před naším letopočtem a kdy byl vůbec počátek výroby a pití alkoholu?

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Starověká výroba piva

Alkohol dnes neodmyslitelně patří k zábavě a společenským akcím. Jak však lidé chápali alkohol ještě před naším letopočtem a kdy byl vůbec počátek výroby a pití alkoholu?

Počátek lahodného nápoje

Slovo alkohol je odvozeno od arabského „al-kahal“, což znamená jemnou substanci. Ovšem k prvnímu setkání člověka s alkoholem došlo pravděpodobně již dávno v pravěku. V přírodě dochází k samovolnému kvašení plodů a rostlin. To člověk zaznamenal zřejmě již před miliony let. Již tenkrát pralidé pociťovali potěšení ze stavů, které jim alkohol navozoval. Podle všeho dokázali prožívat příjemné pocity i při činnostech, které nesouvisely s uspokojování základních biologických potřeb.

K výrobě alkoholu jako takového však došlo až později. Podle archeologického nálezu lidé vyráběli alkohol již před 7000 lety. A co se historie týče – víno bylo od pradávna považováno za lék, který například zlepšoval plodnost žen, účinkoval jako protilátka na hadí jed a proti jedovatým rostlinám. Alkohol se dále užíval k čištění střev, léčení nespavosti, zácpy a jako analgezie při trhání zubů a menších operacích. Ve středověku ho také používali k léčbě tyfu a cholery.

Zajímavé postřehy z dávných dob

Velice zajímavé jsou tresty, které byly ukládány za opilství. Například v Indii, když byl někdo přistižen opilý, musel pít vařící víno, vodu, kraví moč nebo vřelé mléko. Indické ženě byla na čelo vypálena žhavým železem podoba nádoby, z níž alkohol pila a následně byla vyhnána. Také každý Říman měl právo zabít svou ženu, když ji přistihl opilou. Za Karla Velikého byli opilci potrestáni, pokud však pili dál, čekala je poprava. Čtěte také: Babylonské pivní zákony: smrt prolití pivem a další tresty

Zajímavé je zjištění, že mandle snižují účinky alkoholu a na nepříjemné po-alkoholové stavy je dobré zelí. Dříve se také do alkoholu přimíchávala například sádra nebo vápno pro snížení účinku alkoholu. Katolíci měli právo pít čtvrt litru vína denně. Víno bylo však velmi jedovaté – vařilo se totiž v olověných kotlích. Za symbol střízlivosti byl ve starověku považován polodrahokam ametyst.

Čtěte také:
Pivo ve starověku? Kašovité a pilo se slámkou
Pivo mělo ve starověku mnohostranné využití. Vařila jej každá domácnost
Babyloňané byli pivními fajnšmekry. Znali 20 druhů piv

-val-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.