Whisky vs. Whiskey: v čem se liší?

Viděli jste obě varianty psaní whisky a whiskey a divili jste se, proč se jednou píše tak a pak zas jinak? Určitě ne. Jako znalci alkoholických nápojů jistě víte, že Irové a Američani píší „whiskey“, kdežto Skotové a Kanaďané „whisky“…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Whisky

TIP: Whisky a také whiskey (i kanadské a japonské) zakoupíte na e-shopu Alkohol.cz

Viděli jste obě varianty psaní whisky a whiskey a divili jste se, proč se jednou píše tak a pak zas jinak? Určitě ne. Jako znalci alkoholických nápojů jistě víte, že Irové a Američani píší „whiskey“, kdežto Skotové a Kanaďané „whisky“. Rozdíly však nejsou jen v gramatice, ale ve složení, proceduře výroby a samozřejmě v chuti. Každé místo dává whisky či whiskey specifické chutě.

Čtěte také: Znalci pijí whisky z tulipánu

Skotská whisky

Skotové pro výrobu svého národního alkoholického nápoje používají převážně ječmen. Pravá skotská whisky se podle zákonného vymezení skládá z vody a ječmenného sladu (můžou však zde být i další obiloviny) a musí být vyráběna ve Skotsku.

Ve Skotsku se vyrábí tři „druhy“ tohoto nápoje – sladová, obilná a míchaná whisky. Surovinou sladové whisky (malt whisky) je pouze sladovaný ječmen. Obilná whisky (grain whisky) je na rozdíl od ní pálena z pšenice, případně z kukuřice.  „Několik dobrých whisky smíchaných dohromady potěší jazyk většího množství lidí než jedna whisky nesmíchaná,“ prohlásil v 40. letech 19. století jeden z prvních míchačů whisky Arthur Bell. Od té doby převážnou část skotského trhu s whisky tvoří míchaná whisky (blended whisky).

Destilace může probíhat jak kontinuálně tak i „kotlíkovým“ způsobem (pot still). Whisky zraje v dřevěných vypálených sudech nejméně tři roky. Používají se však i staré sudy od sherry, bourbonu nebo portského vína. Skotská whisky se vyznačuje kouřovým aroma, sladkou a voňavou chutí. Samozřejmě každá značka a typ whisky mají svá specifika, které do nich palírny vkládají.

Irská whiskey

Irové stejně jako Skotové používají hlavně ječmen, ten však spíše nesladují. Největší odlišností irské whiskey je trojitá destilace. Nápoj je poté čistší a jemnější. Míchaná irská whiskey také nemá kouřovou chuť oproti skotské, jejíž ječmen se suší nad rašelinovým ohněm. Zraje nejméně tři roky a výsledná je velmi voňavá se zakulacenou komplexní chutí.

Bourbon (což je whiskey)

V USA se převážně pije bourbon, což je whiskey, jejíž základní surovinou je kukuřice. Bourbon je míchanou obilnou whiskey s nejméně 51 % kukuřice. Dvakrát se destiluje (kontinuální destilací) a zraje minimálně dva roky v nových vypálených dubových sudech. Obvykle má ostrou dřevitou chuť a tmavší barvu.

Kanadská whisky

Kanaďané vyrábějí obilnou whisky, avšak mezi obilovinami by nemělo chybět žito. Obilná kaše je jednou až třikrát destilována kontinuální destilací. Zraje minimálně tři roky v nových vypálených sudech. Někdy se však využívají i staré sudy od bourbonu. Barva kanadské whisky je světlejší a její chuť je obilná a velmi delikátní.

Kanadská whisky byla často pašována za doby prohibice do Spojených států. Každý fanoušek mafiánských filmů a her si jistě vybavuje dřevěné krabice s červeným javorovým listem, v kterých se pašovala. Čtěte také: Období prohibice: zlatá éra gangsterů

Nyní již víte, jaký je rozdíl mezi whisky vs. whiskey — a dokonce i rozdíl mezi whisky a bourbonem. Tak vzhůru do ochutnávání!

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


3 Replies to “Whisky vs. Whiskey: v čem se liší?”

  1. Jana Krátká napsal:

    Jeste mi tu trochu chybi Tennessee Whiskey s uplne klasickym zastupcem Jackem Daniel’sem. I kdyz se vyrabi v Americe a z kukurice, neni to bourbon, protoze se filtruje pres vrstvu javoroveho uhli, coz ji doda jemnejsi chut. Muzu tu takhle machrovat, protoze to maji napsane na Facebooku :)

  2. galveston napsal:

    Vypil jsem nejméně 40 druhů lahví whisky všech proveniencí. To už se nedá téměř vůbec rozlišovat. Takže pro mě vítězí Ten High, Chivas, Grants, Dimple, pak jsou různé průměry a nejhorší Connemara. Stejně záleží na vlastní chuti i na gurmánské příležitosti. Cheers!

  3. Jan Dlouhý napsal:

    Jack Daniel´s samozřejmě JE bourbon, protože obsahuje kukuřici (jen mu v Americe říkají whiskey).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.