Alkohol v Tunisku jen přes mříže. A výběr jen z 8 druhů


Tuniská vlajka

Jen několik lahví alkoholu za železnou mříží s malým okýnkem pro výdej. Tak vypadá jediná prodejna ve městě s více než 30 tisíci obyvateli. Ve většině supermarketů v zemi je prodej alkoholu zcela zakázán.

Pokud si dokážete vychutnávat dobrý alkohol, severoafrické Tunisko nebude zemí, do které byste se chtěli přestěhovat. Stát, jehož obyvatele tvoří z 98 % muslimové, má na výdej alkoholu poměrně přísná opatření. Alkohol je v Islámu oficiálně zakázán, někteří muslimové ale zákaz dodržují podobně jako dívky tradici neposkvrněnosti do uzavření sňatku.

Například na severu země ve městě Tabarka, kde v sezoně žije více než 30 tisíc lidí, zakoupíte alkohol pouze na jediném místě, a to kromě pátků, kdy je prodej zakázán zcela. Prostor pro zákazníky o rozloze asi 6 m2 je od „skladu“ oddělen železnou mříží, v jejímž středu je malé okénko pro výdej. Nákupní prostor je navíc hlídán ostrahou.

Jediný regál za mříží zeje ze dvou třetin prázdnotou. V počtu vždy několika lahví nabízí jen základní druhy alkoholu, jako je vodka, gin, peprmint nebo boukha [bucha], což je tradiční tuniská pálenka z fíků. Na celosvětově známé značky lihovin zde nenarazíte. Čtěte také:Boukha je tuniská pálenka z fíků. Pije se hlavně míchaná

Jedinými poměrně dostatkovými druhy alkoholu je víno a především pivo, které je ještě vedle regálu umístěno v kartonech. Jedinou místní značkou piva v Tunisku je Celtia. Čtěte také: Tuniské pivo Celtia považují Češi za slabé, alkoholu ale obsahuje jako české „dvanáctky“

Bez alkoholu se většina Tunisanů musí obejít i na společenských oslavách. To ovšem v souvislosti s tím, že například tradiční svatba trvá 3 dny, může pro některé hosty být zároveň úleva.