Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích

V současné době je na trhu k dostání celá řada vín. Liší se nejen barvou, ale také například přívlastkem, ročníkem, cenou či zemí výroby. Poznat chutné a kvalitní víno od toho méně kvalitního…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Žena se sklenicí vína

V současné době je na trhu k dostání celá řada vín. Liší se nejen barvou, ale také například přívlastkem, ročníkem, cenou či zemí výroby. Poznat chutné a kvalitní víno od toho méně kvalitního tak není vůbec snadné. Představíme vám 5 parametrů, podle kterých pozná dobré víno i úplný laik.

Čtěte také: Co zakousnout k vínu? Sýr, olivy i sladký dezert

1. Barva vína

První, čeho bychom si při výběru vína měli všímat, je jeho vzhled. Zejména barva nám na první pohled prozradí, jakou kvalitu můžeme očekávat. „Barva má téměř nejzásadnější roli při rozeznávání kvalitního vína. Bílé víno by mělo hrát v barvách od světle zelenkavé a žluté až po zlatavě žlutou. K červenému vínu patří paleta od světle rubínových po temně rudé tóny. Nekvalitní víno je typické naopak smutnou barvou s šedivými až nahnědlými odstíny,“ objasnil Marcel Lanžhotský z vinařství Patria Kobylí, které získalo v rámci prestižní Mezinárodní soutěže mladých vín 2013 ocenění pro nejlepší červené víno Cabernet Sauvignon.

2. Čistota vína

Kromě vhodné barvy vína bychom si měli na začátku výběrového procesu všímat také jeho čistoty. Pokud je víno kalné, může se považovat za nestabilní a znehodnocené. Obvykle se navíc tato nečistota negativně projeví také na chuti. Zákal nejčastěji způsobují mikroorganismy. Ty tvoří produkty látkové přeměny, kvůli kterým mohou být původní látky ve víně úplně zničeny a chuť vína tím narušena. Kvalitní víno poznáme podle toho, že je již na pohled jiskrné a bez jakékoliv známky zakalení.

3. Vůně vína

Pokud v průběhu ochutnávání naznáme, že má víno vhodnou barvu i čistotu, můžeme se zvolna zaměřit na jeho vůni. Nekvalitní víno můžeme na základě jeho aroma odlišit od toho chutného a kvalitního poměrně snadno. Poznáme to tak, že při prvním přivonění ucítíme cizí pachy se štiplavým a dráždivým dozvukem. Ty jsou obvykle příznakem vysokého obsahu těkavých látek, které by v kvalitním a chutném víně neměly být v žádném případě přítomny. Typické a zároveň také nezávadné je aroma jemně květinové, ovocné nebo minerální.

4. Chuť vína

Jestliže jsme spokojeni s barvou, čistotou i s vůní vína, přichází v rámci koštování a výběru vína ta nejdůležitější část. Tou je jeho chuť. Vzhledem k rozličnému množství přidávaných elementů jsou chutě vín velmi rozmanité, a záleží tak z velké části na vkusu každého. Můžeme nalézt od svěžích a ovocných chutí přes jemně kyselé až po ty, které evokují praženou kávu či hořkou čokoládu. Pokud však obsahuje víno příliš velké množství železa či mědi, může se vyznačovat nepříjemnou kovově trpkou chutí. Požitek může narušit rovněž nadbytek kyseliny octové, která chuť vína poškozuje a zkyseluje. Rozpoznat tyto elementy nemusí být nicméně pro laika snadné.

5. Celkový dojem z vína

Jedním z nejdůležitějších činitelů při výběru kvalitního a dobrého vína je zejména náš celkový dojem z něj. „Víno nás musí příjemně zaujmout, navodit v nás sympatický dojem. A pak také touhu ochutnat jeho další doušek, ve kterém poznáme nejen cit vinaře, ale i šťavnaté a voňavé bobule z našich sluncem zalitých vinic,“ dodal Marcel Lanžhotský z vinařství Patria Kobylí.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


5 Replies to “Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích”

  1. […] Kde se vzala a jaká jsou? Růžové víno zpestří letní večer. Jak si ho nejlépe vychutnat? Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích ▼ […]

  2. […] Čtěte také: Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích ▼ INZERCE […]

  3. […] Čtěte také: Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích […]

  4. […] Čtěte také: Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích ▼ INZERCE […]

  5. […] Čtěte také: Jak poznat kvalitní víno v 5 krocích […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.