Tequila – symbol Mexika z modrého agáve

O tomto tradičním mexickém alkoholickém nápoji je známo, že se vyrábí z nějakého sukulentu. Konkrétně se však jedná o speciální druh Weberovy modré agáve (tequila agave). Obsah alkoholu se v tequile…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Tequila

O tequile, tradičním mexickém alkoholickém nápoji je známo, že se vyrábí z nějakého sukulentu. Konkrétně se však jedná o speciální druh Weberovy modré agáve (tequila agave).

Obsah alkoholu se v tequile běžně pohybuje mezi 38 až 40 procenty. Pije se čistá nebo jako součást koktejlů. Čtěte také: Tequila není jen zlatá nebo stříbrná. Znáte ostatní druhy?

Tequila na světě již téměř půl tisíciletí

Dle historických pramenů byla tequila poprvé vyrobena v 16. století nedaleko území, kde nyní leží město Tequila, od kterého později převzala svůj název. Město Tequila leží v mexickém státě Jalisco asi 50 kilometrů od velkoměsta Guadalajara.

Nápoj z agáve připravovali již Aztékové

Počátky vzniku tequily ale sahají mnohem dále. První alkoholické nápoje z agáve podobné tequile připravovali již Aztékové dlouho předtím, než na americký kontinent dorazili z Evropy Španělé v roce 1521. Španělé začali vyrábět destilací z agáve nápoj podobný tequile ihned po tom, co jim došly zásoby brandy dovezené z Evropy. V roce 1600 následně vznikla první továrna na výrobu tequily, a to v mexickém státě Jalisco.

Tequila jak ji známe dnes

Tequilu tak, jak ji známe dnes, poprvé vyrobil Jose María Guadalupe de Cuervose v roce 1795. Její masová výroba začala na počátku 19. století ve městě Guadalajara v Mexiku. Prvním exportérem tequily do Spojených států byl Don Cenobio Sauza, zakladatel firmy Sauza Tequila a starosta města Tequila. Do té doby oficiálně používaný název „Výtažek z tequily“ zkrátil na „tequila“ tak, aby byla na amerických trzích lépe vyslovitelná.

Pokud chcete ochutnat autentickou mexickou tequilu, na její etiketě musí být označení NOM (Normas Official Mexicana) společně se čtyřmístným číslem. Mexičané alkoholický nápoj pijí spolu se solí a citrónem. Sůl zabrání odvodňování z těla a citrón kvalitně odbourává alkohol v krvi.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


2 Replies to “Tequila – symbol Mexika z modrého agáve”

  1. […] Chuť a pravost tequily tvoří rostlina zvaná modrá agáve rostoucí na vyhrazeném území pěti států Mexika, podle většiny Čechů je ale tequila z kaktusu. Z jednoho plodu vážícího až 80 kilogramů vznikne deset lahví pravé tequily. Čtěte také: Tequila – symbol Mexika […]

  2. […] Tento silný destilovaný nápoj má obvykle 38 až 40 procent alkoholu. Vyrábí se z mexického druhu Agave tequilana. Podává se s citrónem a solí. Čtěte více: Tequila – symbol Mexika […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.